Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılık Ve Enfeksiyonel Hastalıklar

Enfeksiyonlar, yaşlıda en sık görülen hastalıklardan biridir. Ayrıca gerek tek başına, gerekse diğer hastalıklara eşlik ederek ölümlere neden olabilir.

Yaşlılar vücut direncindeki düşme, mevcut kronik hastalıkları (diabetes mellitus, böbrek yetmezliği, KOAH, kalp yetmezliği, kanser, vb.), beslenme yetersizlikleri, temizliklerine dikkat edememeleri (fonksiyonel kısıtlılıkları ve sosyal destek eksikliği nedeniyle) ve kullandıkları ilaçlar nedeniyle enfeksiyonlara daha sık yakalanırlar ve daha ağır geçirirler.

Eğitimci, çevrelerindeki yaşlılarda hangi enfeksiyon hastalıklarını gördüklerini sorup bunları tahtaya yazar. Sayılan nedenleri de göz önünde tutarak yaşlıda en sık görülen enfeksiyon hastalıklarının listesini yapar. Aşağıdaki hastalıkların hepsini söylemelerini sağlar.

Yaşlıda sık görülen enfeksiyon hastalıkları:

Akciğer enfeksiyonları (Pnömoni, bronşit, tüberküloz)

İdrar yolu enfeksiyonu

Grip, nezle

Sinüzit

İshal

Selülit (deri enfeksiyonları) Zona

Enfeksiyonu olan kişilerde hangi şikayetlerin olabileceği sorularak tüm enfeksiyonların en önemli ortak yanının ateş olduğu sonucuna ulaşılır. Daha sonra hazırlanan materyal gösterilerek ateşin ne olduğu açıklanır.

Normal vücut ısısı 36.5-37.5°C dir. Vücut ısısısının 37.5°C ve üzerinde olmasına ateş denir. Ateşin en önemli nedeni enfeksiyonlardır. Ancak yaşlılarda çeşitli nedenlerle ateş cevabı zayıf olabileceğinden, enfeksiyonu olan yaşlılarda gençlere kıyasla ateş daha düşük seyredebilir, hatta yükselmeyebilir. Vücut ısısının 36°C ve altına düşmesine hipotermi denir ve hastalığın çok ağır olduğu anlamına gelir.


Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaşlı Sağlığı Modülleri

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/