Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılık ve İdrar Yolu Enfeksiyonu

Yaşlıda en sık görülen bakteriyal enfeksiyondur. İdrar sondası kullanımı, diyabet, nörolojik hastalıklar, kadınlarda menapoza bağlı değişiklikler, erkekte prostat hastalıkları idrar yolu enfeksiyonlarının yaşlıda sıklığını arttıran nedenlerdir. İdrar yaparken yanma, acil sıkışma hissi, az-az sık idrara çıkma tipik şikayetleridir. Ancak yaşlılarda idrar kaçırma, idrar yapamama gibi şikayetler de sık olarak görülür.

Ayaktan antibiyotik tedavisi genelde yeterlidir. Korunmada genel hijyenik öneriler, mümkün olduğunca sondadan kaçınılması, üriner sistemin mevcut anatomik hastalıklarının biran önce tedavisi, diyabetin tedavisi önemlidir.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaşlı Sağlığı Modülleri

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/