Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılık En sık Görünen Rahatsızlıklar Grip ve İshal ve Korunma Önerileri

Grip

Ani başlayan ateş, öksürük, başağrısı, boğaz ağrısı ve yaygın kas ağrısı vardır. Yaşlılarda bilinç bulanıklığı, genel durum bozukluğu şikayetleri ön planda olabilir. Genelde salgınlar şeklinde seyreder. Çevrede benzer semptomları olan kişilerin var olması tanıyı destekler.

Yaşlılarda pnömoniye ilerleyebileceği akılda bulundurulmalıdır. Korunmada, genel hijyen kuralları, hastalardan uzak durmak, maske kullanmak, kapalı ve toplu mekanlardan uzak durmanın yanında her yıl Ekim-Kasım aylarında grip aşısı yaptırılması önemlidir.


İshal

Günde 3'den fazla cıvık veya sulu dışkılamadır. Karın ağrısı, acil dışkılama hissi, şişkinlik olabilir. Yeni başlayan ishalin en önemli nedeni enfeksiyonlardır. Genelde tedavide sadece bol sıvı almak yeterlidir. Ancak kanlı ishal, yüksek ateş, genel durum bozukluğu varsa, yaşlı yeterince sıvı alamıyorsa antibiyotik tedavisi, damardan sıvı tedavisi gerekli olabileceğinden hastaneye baş vurulmalıdır. Korunmada genel hijyen kuralları, beklemiş-şüpheli gıdaları tüketmemek önemlidir.
Pratik Öneriler

Hekim önermeden antibiyotik kullanılmamalıdır.

Ateşi varsa ateş düşürücü verilmeli, düşmezse hemen hekime başvurulmalıdır. Genel durum bozukluğu, bilinç değişikliği varsa hemen hekime başvurulmalıdır. Pnömoni düşünülüyorsa hekime başvurulmalıdır. Mevcut hastalıklarında bozulma varsa hekime başvurulmalıdır.

Korunma

Eller sabunla köpürtülerek iyice yıkanmalı,

Hastaya ait eşyalar kullanılmamalı, kullanılacaksa iyice temizlendikten sonra kullanılmalı,

Özellikle solunum yoluyla bulaşan hastalıklarda mümkünse izolasyon uygulanmalı, maske kullanılmalı, odalar sık sık havalandırılmalı, İdrar veya dışkı ile bulaşma söz konusu ile tuvalet ayrılmalı, ayrılamıyorsa sık sık dezenfektanla temizlenmeli,

Hastanın kan, idrar, balgam, dışkı gibi atıkları ile doğrudan temastan kaçınılmalı,

Önerilen aşılar zamanında yapılmalıdır.

 

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaşlı Sağlığı Modülleri

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/