Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılarda İnme Felç Rahatsızlıkları

İnme (felç):

Beyin kan damarlardan birinin aniden tıkanmasıyla beyne giden kan akımının gidişinin yavaşlaması ya da durması sonucunda veya beyin damarlarından birinin ani şekilde yırtılarak (beyin kanaması), kanın beyin dokusu içine akması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. İnme, dünyada kalp hastalığı ve kanserden sonra gelen en önemli ölüm nedenlerinden bir tanesidir.

Hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, sigara içimi, yüksek kolesterol ve geçici iskemik ataklar inmeye neden olan risk faktörleri arasında yer alır.

İnmenin Belirtileri

Beyinde meydana gelen hasarın yerine ve büyüklüğüne göre inmenin belirtileri de değişir. İnme beynin hangi alanını tuttuysa, problemler vücudun o bölüm tarafından yönetilen kısımlarında görülür. Vücudun yarısında uyuşukluk, kuvvetsizlik, konuşma, görme bozuklukları, dengesizlik, bilinç değişiklikleri ani bilinç kaybı bu belirtilerden bazılarını oluşturur.

İnmenin Önlenmesi

Hipertansiyonun kontrol altına alınması,

Sigaranın bırakılması,

Diyabetin tedavisi,

Kolesterol yüksekliğinin tedavisi.

Bilinç Bulanıklığı Saptanan Diyabetik Hastada İlk Müdahale:

Hemen kan şekeri bakılmalı, normalin üzerinde değerler saptanması halinde kullanmakta olduğu tüm ilaçlarını da alarak hemen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Eğer kan şekeri düşük saptanırsa (60 mg/dlin altında) bilinci tam kaybolmamışsa şekerli su içirilmelidir.

Hemen kan şekeri bakma şansı yoksa; eğer hasta ile dialog kurulabiliyorsa, bilinci henüz kaybolmamışsa zaman kaybetmeden hemen şekerli su içirilmelidir. Eğer hastanın şikayetleri kan şekeri yüksekliğine bağlıysa kan şekeri sadece bir miktar daha artacaktır, ancak şikayetler kan şekerinin düşmesine bağlıysa hastanın komaya girmesi engellenecektir.

İlk müdahaleden sonra mutlaka bir sağlık kurumuna gidilerek gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaşlı Sağlığı Modülleri

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/