Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılıkta Erkek Üreme Organında Görünen Rahatsızlıklar

Dişi üreme hücresi oosit ile erkek üreme hücresi spermatozoa ile birleşmesi yani döllenmesi sonucu oluşan yumurta, 4-6 günlerde kadın rahmine yerleşerek, bölünmeye başlar ve yeni bir canlı oluşturur.
Bu yeni canlının cinsiyetini belirlemede erkek üreme hücresinden gelen genetik madde belirler. Eğer bu genetik materyal (Y) kromozomu ise erkek; (X) kromozomu ise kız bebek oluşur.


Bu genetik yapının belirlenmesinden sonra salgı bezleri devreye girer ve gebeliğin 7-8 haftalarında erkekte testis (erbezi) ve kadında ise yumurtalıktan salınan hormonlar aracılığı ile cinsiyet belirlenir ve cinsel organların gelişimi erkek veya kadın yönünde olur.

Bu süreçte oluşmaya başlayan erkek cinsel organları şunlardır;

Testis (erbezi/haya)

Epididim ve vaz deferens (tohum kanalları)

Prostat

Veziküloseminalis (meni keseciği)

Penis

Erkek Cinsel Organlarından Biri Erbezleridir ve İki Temel Görevi Vardır:

Erkeklik hormonu olarak adlandırılan testosteron yapımı sağlamak,

Erkek üreme hücresi yapımını sağlamak,

Erkek hücre yapımı testosteron etkisi altında sağlanmakla birlikte ısıya da duyarlıdır. Bu nedenle erbezleri skrotum adı verilen ve vücut ısısından 1-2oC daha düşük bir ortamda bulunabilecekleri haya torbaları içinde yer alırlar.
Testosteron, erkek hücre yapımını denetlemenin yanı sıra erkek cinsel organlarının farklılaşma, gelişme ve fonksiyonlarını da düzenler. Yirmi-otuz yaşlarında en üst seviyede olan testosteron üretimi kırk yaşından itibaren azalmaya başlar. Testosteron düzeyinin azalması ile başta testosteron duyarlı cinsel organlar olmak üzere testosteron organizmada pek çok sistem işleyişinde değişiklik ortaya çıkar. Ayrıca, erkekte erkek üreme hücresi yapımında da azalma olur. Testosteron seviyesinin düşmesine bağlı olarak cinsel istekte azalma ve peniste sertleşme sorunları olabilir.
Tohum kanalları, erkek üreme hücrelerinin erbezinden dış ortama iletilmesini sağlayan kanallardır. Bu kanalların da gelişim ve işleyişleri testosteron etkisi altında olur. Ergenlik ile yapısal gelişimlerini tamamlayan bu organların işleyişinde testosteron salgısının azalması ile anlamlı bir etkilenme izlenmez. Ancak, yaşla birlikte meni atım hızında azalma ortaya çıkar.
Prostat, idrar torbası olarak adlandırılan mesanenin altında ve rektumun (makat) önünde yer alan kestaneye benzeyen ve tüm erkeklerde bulunan bir organdır. Kadınlarda prostat ve prostat işlevi gören başka bir organ yoktur. Temel işlevi meninin sıvı kısmının oluşturulmasına yardımcı olması ve erkek idrar ve cinsel yollarının enfeksiyon (iltihap) kapmasını önleyici rol olmasıdır. Prostat, yaş ilerledikçe büyüyen bir organdır. Buna bağlı olarak içinden geçen idrar kanalını sıkıştırması ile idrar yapma ile ilgili yakınmalar ortaya çıkar. Prostat bezinin gelişimi ve yapısal değişimde de testosteron önemli rol oynar.
Meni keseleri, iki tane olup idrar kesesinin altında prostat bezinin gerisinde yer alır. Testisten gelen tohum kanalları bunlara dökülür. Bu keseler bir boruyla idrar yoluna açılır ve erkek üreme hücreleri dışarı atılır. Bu organlara ait hastalık gelişimi son derece nadirdir.
Penis, erkek cinsel organlarının son bölümü olup meniyi cinsel ilişki sırasında kadın cinsel organı içine bırakma görevi taşımaktadır. Bu esnada kişinin cinsel haz (zevk) hissetmesini de sağlar. Bu olay ereksiyon (sertleşme) olarak adlandırılan ve penise yoğun kan akımı artışı ile gerçekleşen bir olay sonucu olur. Yaşlanma ile birlikte genel vücut fizyolojisinde ortaya çıkan bir takın değişiklikler ve testosteron azalmasına bağlı olarak peniste sertleşmesinde sorunları olabilir.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaşlı Sağlığı Modülleri

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/