Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Deri Yaşlanması, Deri Kanserleri Ve Koruyucu Önlemler

Deri Kanserleri
Deri kanseri, derideki hücrelerin kanserli gelişmesinden kaynaklanır. Deri kanseri sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. Bunun nedeni yaşlanmayla birlikte:

Hücre yenilenmesinde, derinin koruyucu fonksiyonlarında ve bağışıklık yanıtında yavaşlama

Yıllar içinde maruz kalınan zararlı çevresel faktörler (özellikle güneş ışınları) dir.

Güneşin Deri Yaşlanmasında ve Kanser Gelişiminde Etkileri
Deri yaşlanmasında ve deri kanseri gelişiminde en önemli risk faktörü güneş ışınlarıdır. Deri yaşlanması karmaşık ve ilerleyici bir süreçtir. İç kökenli yaşlanma genetik faktörlerle belirlenen, önlenemeyen bir süreçken, dış kökenli yaşlanma yaşam boyu maruz kalınan toplam güneş ışınları başta olmak üzere pek çok çevresel faktörle ilgilidir. Dış kökenli yaşlanmada güneş ışınları dışında etkili olan diğer faktörler:

Sigara

Düzensiz beslenme

İlaç- alkol- madde bağımlılığı

Hormonal faktörler

Sistemik hastalıklar

Stres

Deri Yaşlanması Ve Deri Kanseri Gelişiminde En Önemli Risk Faktörü Güneş Işınlarıdır.
Güneş ışınlarının derideki zararlı etkileri hemen ortaya çıkan ve geç ortaya çıkan olmak üzere iki şekildedir. Hemen ortaya çıkan (ani etki) güneş yanığıdır. Geç ortaya çıkan zararlı etkiler:

Kuruluk

Pürüzlü ve kaba görünüm

Kırışıklık, deride incelme

Deride gevşeme- sarkma

Damar genişlemesi

Renk değişikliği, lekelenme

İyi ve kötü huylu tümörler (kanserler) dir.

Deri kanseri yönünden risk faktörleri önlenebilir ve önlenemeyen olmak üzere ikiye ayrılır:
Önlenemeyen Risk Faktörleri:

Kalıtsal faktörler: Ailede deri kanseri olması önemli bir risk faktörüdür. Bazı kalıtsal hastalıklarda da risk yüksektir.

Deri tipi: Derinin açık renk ve ince oluşu, mavi göz rengi, sarı- kızıl saç rengi deri kanseri riskini artırır. Açık deri rengine sahip bireyler güneşe maruz kalınca güneş yanığı olurlar ama bronzlaşamazlar.

Önlenebilir Risk Faktörleri:

Güneş ışınları: En önemli risk faktörüdür. Özellikle çocukluk döneminde geçirilen güneş yanığı, ileri yaşlarda deri kanserlerinin en kötü huylusu olan melanom gelişme riskini belirgin olarak artırır.

Bazı kimyasal ajanlar

X ışınları, radyoterapi

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ve hastalıklar

Yaşlılarda Sık Görülen Deri Tümörleri İyi Huylu Tümörler
En sık görülen seboreik keratoz olarak bilinen tümördür. Sıklıkla yüz ve gövdede, bazen de kol ve bacaklarda görülür. Açık veya koyu kahverengi, üzeri girintili-çıkıntılı, yaşla birlikte sayı ve büyüklükleri artan tümörlerdir. Kansere dönüşme riski yoktur ancak klinik olarak deri kanseri ile karışabilir.
Kanser Öncüsü Oluşumlar
Aktinik Keratoz: Oluşumunda en önemli faktör güneş ışınlarıdır. Bu nedenle yüz ve el sırtı gibi açık bölgelerde ve açık renk derili kişilerde görülür. Hafif kızarık bir zeminde, yüzeyi pürüzlü, bazen kepekli, sarı-kahverengi, düzensiz sınırlı oluşumlardır. %20 sıklığında yassı hücreli kansere döner. Dudakta yerleşirse üzeri sulantılı olabilir. Dudakta yerleşenlerde sigara kullanımı kanser gelişimi için önemli risk faktörüdür.
Kanser Öncüsü Benler: Benler değişik büyüklük ve renkte, bazen deri seviyesinde, bazen deriden kabarık, doğuşta mevcut olan veya sonradan ortaya çıkan oluşumlardır. Kansere dönüşüm riski taşımayan veya değişik oranlarda kansere dönüş potansiyeli taşıyan farklı tipleri vardır.

Benlerde kanser gelişimi için ipuçları:

Rengin heterojen olması

Kenar düzensizliği ve asimetri

Üzerinde ülser oluşması

Zeminde kızarıklık oluşması

Ağrı, kaşıntı gibi yakınmaların ortaya çıkması

Yavrulaması

Bu bulguların biri veya birkaçının varlığında derhal bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.
Her Ben Kanser Değildir Veya Her Ben Kansere Dönüşmez. Ancak Bendeki Herhangi Bir Değişiklik Kanser Gelişim İşareti Olabilir.


Deri Kanserleri
Yaşlılarda en sık görülen deri kanserleri:

Bazal hücreli kanser

Yassı hücreli kanser

Melanom

Bazal Hücreli Kanser: En sık görülen deri kanseridir. Erkeklerde ve kırk yaş üzerinde sıktır. Genellikle tektir ve en sık yüzde yerleşir. Seyri yavaştır, ancak derin doku harabiyetine neden olabilir. Organlara yayılım (metastaz) çok nadirdir.
Değişik klinik tipleri vardır. En sık deriden hafif kabarık, kubbe şeklinde, üzerinde ince damar genişlemeleri bulunan tümöral bir oluşum olarak başlar, zamanla çevreye doğru büyüyüp ortası ülsere olur. Bazen rengi siyaha yakın olabilir. Deri seviyesinde, çevreye doğru yayılma eğilimi gösteren veya saplı olabilen tipleri de vardır.
Yassı Hücreli Kanser: Erkeklerde ve kırk yaş üstünde daha sıktır. Sıklıkla yüz, kulak, alt dudak ve el sırtında yerleşir. Risk faktörleri:

Bazı kalıtsal hastalıklar

Kanser öncüsü oluşumlar (en sık solar keratoz)

Uzun süre kapanmayan yaralar

X ışınları, radyoterapi

Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanımı

Klinik görünüm değişkendir. Deriden kabarık, üzeri düz, girintili-çıkıntılı ya da ülsere bir oluşum şeklinde olabilir. Klinik olarak bazı deri kanserleri veya iyi huylu tümörlere benzeyebilir. Yassı hücreli kanser bulunan hastalarda artmış 2. yassı hücreli kanser gelişim riski vardır.
Melanom: Deri kanserleri içinde en kötü huylu olanıdır. %20-50 oranında daha önceden mevcut olan bir ben üzerinde gelişir. En önemli risk faktörü güneş ışınlarıdır. Düzensiz kenarlı, rengi heterojen ve kahverengiden siyaha kadar değişen, deri seviyesinde veya deriden kabarık, üzeri bazen ülsere olabilen lezyonlardır. El içi, ayak tabanı ve tırnak yatağında yerleşenler en hızlı seyre sahiptir.
Güneşten Korunma Stratejileri:

Güneş koruyucular

Kapalı giysiler

Geniş kenarlı şapka

Güneş gözlükleri

Gün ortası (10.00-16.00 saatleri arası) kapalı mekânları tercih etme

Korunma Erken Çocukluktan İtibaren Başlamalıdır En Etkili- En Basit- En Ucuz Anti-Aging:
Güneş Koruyucular:

Ultraviole A (UVA) ve ultraviole B (UVB)' ye karşı korur.

Kimyasal filtre veya fiziksel örtü işlevi yapar.

Etkinliği SPF (sun protecting factor- güneş koruma faktörü) değerine bağlıdır. Bu değer ne kadar yüksekse koruyuculuk o kadar yüksektir. Açık renk derililer minimum 30 koruma faktörlü güneş koruyucu kullanmalıdır.

Güneş koruyucular güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce uygulanmalı, 2-4 saat arayla uygulama tekrarlanmalıdır.

Uygulama yeterli miktarda ve homojen olmalıdır. Yetişkin bir kişide mayo dışında kalan alanlara 30 gr. (bir avuç kadar), yüze 1/3- 1/4 tatlı kaşığı kadar uygulanmalıdır.

İyi bir güneş koruyucu su ve terle etkisiz hale gelmemelidir.

Hiçbir Güneş Koruyucu %100 Koruma Sağlamaz
Deri Yaşlanması ve Deri Kanserine Karşı Koruyucu Önlemler

Güneşten korunma

Solaryumun sınırlandırılması

Sigara kullanılmaması

Vitamin ve antioksidandan zengin, doğal ve düşük kalorili diyet

Bilinçli deri bakımı (temizlik, nemlendirme, soyma vb.)

Düzenli egzersiz

Stresle baş etme

Hekimle işbirliği

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaşlı Sağlığı Modülleri

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/