Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılarda İlaç Doz Aşımı

Yaşlılarda aşırı doz aşımı olaylarının çoğu yanlışlıkla fazla miktarda ilaç alımına bağlıdır. Yaşlılarda zihin fonksiyonları, hafıza fonksiyonları zayıfladığı için hasta ilaç dozlarını unutabilir, karıştırabilir ve sonuç olarak bazı ilaçları yüksek dozda alabilir. Ayrıca ilacı veren doktorun ilaç dozunu yaşa göre düzenlememesi de aşırı doz ilaç kullanımına sebep olabilir. Nadiren intihar amaçlı ya da hasta bilinçsiz hasta yakınlarının hatalı uygulamaları nedeniyle de doz aşımı görülebilir.


Yaşlı hastada doz aşımı durumunda ani olarak bulantı-kusma, karın ağrısı, ishal gibi mide-bağırsak bozuklukları, nabız atımında artış/azalma, kan basıncında artış/azalma, kalp atım düzensizlikleri, terleme, baş dönmesi, baygınlık, bilinç değişiklikleri, koma gibi belirtiler ortaya çıkar.
Doz aşımı uzun sürede gerçekleşiyorsa durum sinsi olarak ilerler. Yaşlı hastada sürekli bir yorgunluk hali, ödem, ciltte morluklar, sinirlilik, unutkanlık, içe dönüklük (depresyon), kabızlık, mesanede idrar birikmesi, kişilik değişiklikleri gibi belirtiler görülür.
Aşırı dozda ilaç alınması durumunda ortaya çıkan bozukluklar yaşlılarda çok daha ciddi seyreder. Bu nedenle hem yaşlı hasta hem de yakınları ilaç dozlarını özenle takip etmeli, sayılan belirtiler saptandığında gecikmeden hekime başvurmaları gereklidir.
Günümüzde her yaş grubunda görülmekle birlikte daha sık olarak yaşlılarda doktor tarafından verilen ilaçlar yanı sıra bitkisel kaynaklı ürünlerin de kullanımı ve buna bağlı ilaç etki değişimleri tespit edilmektedir. Çeşitli dükkanlardan veya aktarlardan rahatlıkla temin edilebilen bitki kökenli ürünler üzerinde günümüzde ilaçlar kadar ayrıntılı olarak araştırma yapılmamaktadır. İçerdikleri maddeler, bunların miktarı ve etkileri net olarak belli değildir. Bu ürünlerin kullanılması durumunda hangi aktif maddenin/lerin ne miktarda dolaşıma geçtiği bilinmemektedir. Ayrıca birlikte kullanıldıkları ilaçlarla da sık olarak etkileşime girebilmekte ve ciddi yan tesirlere veya kullanılan ilacın etkisinin aşırı artmasına ya da ortadan kalkmasına yol açabilmektedir. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan bitkisel ürünler direkt olarak da ciddi yan tesirlere neden olabilmektedir. Kabızlığın ortadan kaldırılması için çok sık tercih edilen "sinameki otu"nun gereğinden fazla kullanılması çok şiddetli ishallere yol açabildiği gibi besinlerin ve ilaçların emiliminin gerçekleştiği bağırsak yüzeyinde de hasara yol açabilmektedir.
Yaşlıların İlaç Kullanm Sırasında Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

İlaçlar daima doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

İlaç kullanımı sırasında doktorun tarif ve önerilerine tamamen uyulmalıdır.

İlaçlar, karışıklığa yol açmamak ve çevresel faktörlerin olumsuz etkilerinden korumak için orijinal ambalajlarında muhafaza edilmelidir.

Kullanılan ilaçlar doktora danışılmadan kesilmemelidir.

Yeni bir şikayetle doktora başvurulduğu zaman daha önce tanı konmuş hastalıklar ve kullanılmakta olan tüm ilaçlar doktora söylenmelidir.

Verilen ilaçların tükettikleri gıdalarla muhtemel etkileşimleri hakkında doktor görüşü alınmalıdır.

Bitkiler veya bitkisel ürünlerin kullanımından sakınılmalıdır.

Çevrenin (akraba, komşu, arkadaş vb.) önerilerine dayalı ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

İlaçların kullanımı sırasında ortaya çıkan (basit olsun ya da olmasın) her türlü olumsuz belirti doktora danışılmalıdır.

Ağız yoluyla ilaç kullanımı sırasında sadece bir bardak su kullanılmalı, süt veya meyve suyu gibi sıvılarla yutulmasından sakınılmalıdır

İlaç kullanımı sırasında hekimin önerdiği doza azami özen gösterilmelidir

"Her hastalığın tedavisi için ilaç kullanılmalıdır" ve "ne kadar çok ilaç o kadar fayda" gibi yanlış düşüncelerden sakınılmalıdır

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaşlı Sağlığı Modülleri

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/