Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılık Dönemine İlişkin Bireysel ve Toplumsal Rehberlik Faaliyetleri

Yaşlılık döneminde, desteğe, bakıma ve tıbbi yardıma diğer gelişim dönemlerinden daha fazla ihtiyaç duyulur. Bu dönemdeki en temel sağlık sorunlarından biri ruh sağlığının korunması ve geliştirilmesidir. Genel olarak kendi yaşam sorunlarını çözen ve hatta insanlığa ait değerlere yönelebilen yaşlılar, ruh sağlığı açısından "sağlıklı" olarak değerlendirilir.

Sağlıklı yaşlılardan kişisel ve toplumsal başarılarını huzur, mutluluk ve dinginlikle kesiştirmeleri beklenir. Bu beklentinin karşılanması ruh sağlığını koruyucu ve geliştirici çalışmaların ciddiyetle ele alınmasına ve yaygınlaştırılmasına bağlıdır. Bu döneme psikolojik olarak iyi hazırlanıldığında yaşlılığın tadı çıkarılabilir. O bakımdan yaşlı birey, kendini zorlayarak gençlik dönemini yaşamaya çalışmaktansa, yaşlılığa hazırlanıp bu dönemi kendine özgü şartlarıyla kabul ederek yaşaması hem kendisi hem de çevresi açısından daha faydalı olur. Bu nedenle topluma ve bireylere bazı sorumluluklar düşmektedir.

Bu sorumluluklar:

  • Toplumun dengeli ve sağlıklı yaşlanmasını ve yaşlı bireylere, içinde bulundukları bu zor dönemi rahat ve huzurlu bir ortamda geçirmelerini sağlamak için toplumsal kalkınma stratejilerinin belirlenmesi gerekir.
  • Yaşlılar duygusal yönden ikinci çocukluğunu yaşayan bireylerdir. Yaşlılar için kendilerini özel hissettirecek bazı şeyler yapılabilir. Örneğin, çocuklar için yapılan çizgi filimler gibi radyo ve televizyon kanallarında özel kültürel programlar yapılabilir, giyim mağazalarında yaşlılara özgü özel giyim reyonları hazırlanabilir.
  • Çevresel koşullar yaşam şeklini etkiler. Yaşlılıkla ilgili ruhsal problemler kentlerde, kırsal bölgelere göre daha yoğun yaşanır. Çevre şartlarının yaşlının rahat yaşayacağı şekilde düzenlenmesi önemlidir. Yaşlı bireylerin aktif olarak katılabileceği yaşam alanları oluşturulmalıdır.
  • Yaşlılara hizmet veren kişi, kurum ve kuruluşlar, yaşlı bireyleri pasif durumlarından (televizyon seyretme, sürekli ilaç kullanma vb.) daha aktif konuma getirmek için yaşlarına uygun sportif faaliyetler, grup terapileri gibi etkinlikler uygulayabilirler.
  • Yaşlılığa özel psikolojik rehberlik ve danışmanlık hizmetleri daha yaygın hale getirilebilirse, daha fazla yaşlının, kendisiyle ve dış dünya ile barışık yaşamasını sağlayacaktır.
  • Bireysel olarak ise yaşlılara psikolojik rehberlik ve danışmanlık faaliyetleri uygulanabilir. Bunun için uzmanlar tarafından bireysel ve grup terapileri yapılabilir. Bireysel terapiler "yaşamı gözden geçirme" terapisidir. Yaşlı bireyler, geçirdikleri yıllara baktıklarında hayatta başardıklarını dikkate almazlar ve hep başarmak isteyip de başaramadıkları şeyler için üzüntü duyarlar. O nedenle yaşlı bireye geçmişi düşünme ve analiz etme fırsatı verilmeli ve iyi bir dinleyici olunmalıdır. Yaşlıların bu terapilere katılması desteklenmelidir.
  • Bireyin psikolojik durumu ve içinde yaşadığı toplumun "yaşlılığa" bakış açısı, sağlıklı ve başarılı yaşlanmada etkilidir. Psikososyal açıdan değerlendirildiğinde, başarılı bir yaşlılık süreci geçirilmesi için yaşlı bireylerin aile ve yakın çevresiyle olan ilişkilerinin ve dostluklarının canlı tutulması gerekir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/