Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılık Döneminde Stres

Yaşlılık Döneminde Stres
Stres; bireyde baskı ve engellenme duygusu yaratan, zorluk çıkaran, çıkmaza sokan, çaresizliğe sürükleyen, acı veren, bunaltı ve üzüntü verici yaşam olaylarıdır. Günlük yaşamdaki gerginlikler sonucu oluşur. Stres bireyin hayatında sadece yaşlılık döneminde değil bütün gelişim dönemlerinde önemlidir.

Yaşlanmanın doğal belirtileri olan değişiklikler üzerinde fazla durmak, kişiler arası ilişkilerde yetersiz kalmak ve ölüm korkusu yaşlıların en büyük stres kaynağıdır. Her insan yaşamının her döneminde stres altında olabilir. Aşırı stres bireylerde fiziksel ve ruhsal yönden çeşitli bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle stresle başa çıkmak önemlidir.
Stresle başa çıkmadaki amaç; stres oluşturan nedenleri ve bunlara verilen tepkileri bireye tanıtmak, problemlerin doğru teşhisine yardımcı olmak, bireyde stres yapan etkenleri yönlendirmek amacıyla kendini psikolojik ve fizyolojik zararlardan korumak için yöntemler öğretmek ve geliştirmektir.

Stresin önlenmesinde "denetim duygusu" önemlidir. Birey hangi durumda olursa olsun, belirli bir denetim duygusuna sahip olduğunda her türlü yıkıcı engelleri aşabilme yetisine sahiptir.

Birey, yaşamında karşılaştığı ve kendi imkânlarıyla aşamadığı sorunları dini inanç sistemi içerisinde kolaylıkla kabullenebilir. İnancından dolayı büyük bir azim, sabır ve manevi güç elde edebilir. Buna bağlı olarak da stresin birey üzerindeki olumsuz etkisi azalabilir.

Birey üzerindeki stresin etkisini hafifletmeyi amaçlayan bir diğer unsur ise toplumsal destektir. Bu destek, modern toplumlarda kurumlaşmış olup psikolojik açıdan çok güçlü değildir. Aile desteği yaşlı için çok güçlü psikolojik destek sağlar. Yaşlı bireyi toplum dışına itmek, onun için yıkıcı bir durumdur.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/