Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılık Döneminde Anksiyete

Sağlığı tehdit eden her türlü hastalık anksiyeteye neden olabilir. Ayrıca hipertiroidi, kan şekeri oynamaları, kronik ve akut akciğer hastalıkları, kalp ritm bozuklukları anksiyeteye yol açabilir.

Anksiyete bozuklukları bilişsel ve bedensel belirtilerle kendini gösterir. Bilişsel belirtiler arasında çevreye ilginin kaybolması, kötü bir şey olacak beklentisi, çabuk öfkelenme, huzursuzluk hissi, denetimini yitirme veya çıldırma korkusu, bedensel belirtiler arasında çarpıntı, terleme, nefes darlığı, yerinde duramama, göğüs ağrısı, bulantı, baş dönmesi, fenalaşma, uyuşukluk ve karıncalanma hisleri sayılabilir.

Yaşlı bireyler ruhsal sıkıntılarından bahsetmeyi uygun bulmadıkları için, çoğunlukla bedensel belirtilirden bahsederler. Bu nedenle anksiyete fiziksel hastalıklarla karıştırılabilir ve boşuna ilaç kullanmasına neden olabilir.

Yaşlılık döneminde tanı konulan anksiyete bozukluklarının önemli bir kısmının bireyin genç erişkinlik döneminde başladığı ve ileri yaşlarda da devam ettiği düşünülmektedir. Anksiyete eğer ilk kez ileri yaşta ortaya çıkıyorsa mutlaka başka tanıları da düşünmek gerekir; depresyon, demans veya yeni eklenen bir fiziksel hastalık gibi.
Yaşlılıkta anksiyete bozukluklarından en sık görüleni fobilerdir. Agorafobi (yalnız başına kalmaktan, yalnız sokağa çıkmaktan ve kalabalık yerlerde bulunmaktan korkma) dışında anksiyete bozukluklarının birincil olarak yaşlılıkta başlaması nadirdir. Yaşlılıkta düşme korkusu, fiziksel yetersizlik gibi açıklamalarla saklanmaya çalışılan ve sosyal geri çekilmeye neden olan agorafobi sıklıkla görülebilir.

Kaygı yaratan durumların saptanması, bu durumlarla başa çıkmada bireye yardım etmeyi kolaylaştırır. Anksiyete bozukluklarının tanınması ve tedavi edilmesi bireyin yaşam kalitesini yükseltir.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/