Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlı Bireylerde Ölüm Kaygısı

Yaşlanan ve hastalanan bedenin deneyimleri sonucunda yaşlı insan ölümü, soyut bir kavram olarak değil de, her an yaşanabilecek bir ihtimal şeklinde algılamaya başlar. Bu nedenle yaşlılıkta ölüm kavramı farklı bir anlam kazanır. Yaşlı birey bir yandan biyolojik gerçeği kabul ederken bir yandan da ölüm düşüncesi onun duyarlı olan dengesini kolayca bozarak sıkıntı ve umutsuzluğa neden olabilir.

Birçok yaşlı, ölümün yakınlaşmasını sakin bir şekilde kabullenirken bazılarında panik ya da inkâr tepkileri görülür. Öte yandan yaşlılık depresyonu, anksiyete bozuklukları, fobiler, obsesyonlar da yaşlılarda ölüme ilişkin kaygı ve korkuları arttırıcı ruhsal rahatsızlıklardır.

Yaşadığı hayatı gözden geçiren yaşlı birey; şimdiye kadar yaşadıklarından memnun ise ölümden duyulan kaygının daha az olması beklenir. Aksi takdirde, kişi geçmişinde yaşadıklarından memnun değilse daha yaşamak/tatmak istediği birçok deneyimin olduğunu düşünür. Kadınların erkeklerden daha fazla ölüm korkusu duydukları görülmüştür. Ölüm korkusuna sahip yaşlılarda en küçük bir fiziksel rahatsızlık kaygı semptomlarını artırmaktadır.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/