Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaş İlerlemesinin Birey Üzerindeki Etkisi

Yas, sevilen birinin kaybıyla yoğun üzüntü duyma, sindirim sistemi sorunları, kilo kaybı ve uyku bozukluğu gibi depresif belirtilere benzeyen tepkiler görülmesidir. Yaşlılık bireylerin birçok kayıp yaşadığı bir dönemdir. Eşin, arkadaşın ölümünün yanı sıra işin, sağlığın, bağımsızlığın ve rollerin kaybı da yaşanmaktadır.

Her bireyin kayıplara verdiği tepkiler farklıdır, kişilik yapısı, geçmiş yaşantı ve deneyimler, sosyal destek vb. faktörlerden etkilenir. Yas reaksiyonu doğal bir reaksiyondur. Kayba alışma dönemini ve ardından gelen yeniden yapılandırmayı içerir. Kaybın akut döneminde (ilk 1 ay 6 ay) depresyon benzeri belirtiler görülebilir. Yasın belirtileri; istek ve ilgide azalma, enerji kaybı, üzüntü, dikkat ve konsantrasyon kaybı, sık ağlama isteği, her şeyin anlamsız gelmesi, devamlı kaybı düşündürür.

Yaşlı bireylerde özellikle yakın birinin kaybından sonra, o kişinin sesini duyma, görüntüsünü görme, yanında hissetme gibi algısal belirtiler yaşanabilir. Bazı bireylerde yas süreci çok uzayabilir, günlük yaşama dönememe, ölüm ve intihar düşünceleri ortaya çıkar. Bu durumlarda patolojik yas veya depresyon geliştiği kabul edilerek bireyin tedavi görmesi gerekir. Ayrıca yas döneminin uzun sürmesi ve depresyon fiziksel ve ruhsal sağlıkta bozulmaya, buna bağlı olarak da ölüm oranlarında artışı neden olur.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/