Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılık Döneminde Duygu Durum Bozuklukları

İnsanı diğer canlılardan ayıran en temel özelliklerinden biri duygusal yaşantısıdır. Birey yaşamında mutsuzluk yaratacak olaylar karşısında üzüntü, keder ve endişe, mutluluk veren olaylar karşısında da sevinç, neşe, coşku, heyecan hisseder. Birey hissettiği bu duyguları içinde tutabilir, davranışlarıyla, sözleriyle dış dünyaya yansıtabilir; bu doğal bir durumdur. Bir kişi evde eşiyle tartışıp öfkeli olabilir.

Fakat birkaç saat sonra çocuğunun bir başarısını öğrenip çok mutlu olabilir. Sürekliliği olmayan değişebilen bu duygusal yaşantıya duygulanım denir. Bunun dışında kişinin sürekli içinde bulunduğu duygusal durum vardır. Bu içe dönük sessiz olabilir, dışa dönük çok konuşan olabilir bu duruma da mizaç ya da duygudurum denir.

Bireyin olaylar karşısında, aşırı kedere, çöküntüye, karamsarlık, suçluluk, intihar eğilimi, durgunluk gibi depresyona kaymaya veya aşırı neşe, hareket, enerji, coşku ve konuşma artması gibi maniye kaymışsa ve bu iki uç arasında birey gidip geliyor ve patolojik bir durum, bir hastalık oluşuyorsa, bu duruma "Duygudurum Bozuklukları" denir.
Duygudurum bozukluklarının sebebi bazen bedensel, organik, fizyolojik bir hastalığa bağlı olarak oluşabildiği gibi (tiroid ), bazen organik bir belirti olmaksızın psikiyatrik ve psikolojik bir nedene bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Duygudurum bozuklukları üçe ayrılabilir.

-  Depresif bozukluklar

-  İki uçlu bozukluklar (Mani - depresyon)

-  Diğer duygudurum bozuklukları

Duygudurum bozuklukları arasında yaşlılarda en sık görülen depresif bozukluklar ve iki uçlu duygu durum bozukluklarıdır.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/