Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılık ve İntihar

Yaşlılıkta insan kendisi ile çatışma halindedir, ya da hayata küsmüş, umutlarını yitirmiş durumdadır ve saldırganlığının hedefi kendisidir. Ümitsizlik, yalnızlık, işe yaramama inancı gibi nedenler yaşlıları kolayca ölüme sürüklemektedir. Depresyon tanısı konmuş tüm hastalarda intihar riski değerlendirilmelidir, özellikle yaşlı hastalarda intihar riskinin değerlendirilmesi çok önemlidir.

Yaşlı bireylerde intihar fikri ve davranışı diğer yaş gruplarından daha sık görülür. Erkek cinsiyet ve ileri yaş intihar için çok iyi bilinen iki risk faktörüdür. Tamamlanmış intihar (ölüm) oranı yüksektir. Başarısız girişimlerde yeniden deneme olasılığı daha yüksektir. Bireyler intihar düşüncesi ve planları ile ilgili açık ve samimi sorular sorulduğunda çoğunlukla düşüncelerini anlatır ve yardım isterler. Bu nedenle hastalar çok dikkatli dinlenmeli ve mutlaka intihar düşünceleri sorgulanmalıdır.

Yaşlılar dolaylı intihar girişimlerinde de bulunabilirler; yemeğin reddi, hayati ilaçların kullanımını kesme, alkol kullanma, tıbbi tavsiyelere uymama gibi davranışlar gösterebilirler. Bu kişilerin çok yakın gözlem altında tutulması ve mutlaka bir uzman yardımı alması sağlanmalıdır.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/