Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

İkiuçlu Duygudurum Bozukluğu (Bipolar Bozukluk, Manik Depresif Bozukluk)

İki uçlu duygudurum bozukluğu; manikdepresif bozukluk ya da Bipolar bozukluk adlarıyla da bilinir. İkiuçlu kelimesi, hastaların iki aşırı duygudurum arasında gidip geldiğini ifade etmek için kullanılır.

İnsanların duygusal hayatında, ruh halinde değişiklikler, inişler-çıkışlar yaşanabilir. Herkes günlük yaşamında dakikalar, saatler veya bazen birkaç gün süren öfke, sevinç, üzüntü, coşku, keder, huzursuzluk, endişe duyguları arasında iniş çıkışlar yaşayabilir.

Ancak İkiuçlu duygudurum bozukluğunda; yaşanan olaylarla kısmen veya tamamen ilişkisiz olarak uzun süren, keskin iniş çıkışların olduğu, yoğun duygudurum değişimleri yaşanır. Bu değişimler düşünceleri, duyguları, fiziksel sağlığı, davranışları, kişinin işlevlerini ve yaşamını etkiler.

İkiuçlu duygudurum bozukluğu; duygularda, düşüncelerde, enerjide ve davranışlarda aşırı değişikliklerle seyreden, kişinin kendisini aşırı coşkulu (mani/hipomani dönemleri) veya çok durgun (depresyon) ya da her ikisinin karışımı (karma dönem) duyguları hissetmesine yol açan, tedavi edilebilen ruhsal bir hastalıktır. Her yaşta ve her cinsiyette ortaya çıkabilir, kesin nedeni belli değildir ancak genetik yatkınlık, biyokimyasal ve çevresel nedenlerden kaynaklanabileceği düşünülmektedir.

Mani; manik dönemin temel niteliği yükselmiş, kabarmış ve hırçın bir mizacın olmasıdır. Belirtiler gün boyu sürer ve bireyin ilişkilerinin ve işlevlerinin bozulmasına yol açar. Mani teşhisinin konulabilmesi için bu belirtilerin en az 4¬7 gün sürmesi gerekir;

Belirtileri:

 • -  Kişi kendini aşırı mutlu, neşeli ve taşkın, enerjisini artmış hisseder.
 • -  Bazen aşırı öfkeli olabilir.
 • -  Az uykuya rağmen çok fazla enerjiktir.
 • -  Diğerlerinin yetişemeyeceği kadar hızlı konuşur. Hastanın konuşması durdurulamaz, araya girilemez, içeriğinde çoğu defa dinleyenin tepkisine bakılmaksızın şakalar ve espriler vardır.
 • -  Düşünce hızlıdır, zihninde düşünceleri hızla akmaya başlar.
 • -  Konsantrasyon kaybı vardır, dikkat çabuk dağılır.
 • -  Kendine güveni artmıştır. Kendini güçlü, önemli, diğerlerinden üstün görür.
 • -  Fazla para harcama, hediyeler alma, ısmarlama, cinsel aktivitede artma, alkol kullanımında artma, hızlı araba kullanma, kumar oynama, aşırı miktarlarda iş yapma (planlar ve projeler) gibi davranış değişiklikleri görülebilir.
 • -  Daha ağır durumlarda gerçekte olmayan sesler duymak, nesneler görmek gibi halüsinasyonlar ve gerçekle ilişkisiz yanlış inanışlar ve düşünceler (şüphecilik, takip edildiğini düşünmek, kendini önemli ve üstün özellikleri olan biri zannetmek vb.) görülür.

İlk kez yaşlılık döneminde ortaya çıkan manik atakların gençlik döneminde yaşananlardan farklı bir fizyopatolojisi olabileceği ve yaşlanmayla birlikte beyinde görülen değişiklikler nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. İlaçların etkileri, nörolojik hastalıklar, fiziksel ya da metabolik hastalıklar etyolojide önemli rol oynayabilir.

Mani de yaşlı bireylerde de hiperaktivite, uyku gereksiniminde azalma, fikir uçuşması, büyüklük sanrıları gibi genç hastalardakine benzer belirtiler görülebilmekte ancak yaşlı hastalar için tipik bazı belirtiler de vardır. Bunlar, kötülük görme sanrıları, aşırı tepki verme, öfke, çevresel konuşma, çevresindeki kişilere şüpheyle bakma, çevreyle ilişkinin kaybolduğu ve dikkat dağınıklığı, depresif belirtiler ve bilinç bulanıklığı bu belirtiler arasında sayılabilir. Yaşlı hastalarda hemen daima depresif ve manik belirtiler bir arada görülür.

Hipomani; mani belirtilerinin daha hafif olduğu tablodur. Hipomanik dönemde kişi aşırı keyiflidir, her zamankinden daha iyi hisseder, bu dönemde daha üretkendir. Belirtiler hasta veya yakınları tarafından fark edilebilir ancak manide olduğu kadar hayatı güçleştirmez. Kişi genelde bu durumundan hoşnuttur. Fakat bu dönemden sonra birden mani veya depresyon gelişebilir.

Depresif dönem; Temel belirtiler çökkünlük, derin üzüntülü bir duygudurum; düşünce, konuşma ve hareketlerde yavaşlama ve durgunluk; değersizlik, güçsüzlük, isteksizlik, karamsarlıktır. Belirtilerin hemen hemen her gün ve gün boyu sürmesi ve bireyin ilişkilerini ve işlevlerini bozması ve bu durumun en az iki hafta sürmesi depresif dönemi düşündürür.

Belirtiler:

 • Birey kendini üzgün, kederli hisseder veya normalde zevk aldığı şeylere karşı ilgisini kaybeder.
 • Birey kendini halsiz ve yorgun hisseder. Enerji kaybı vardır.
 • Kendine bakımı azalır.
 • Unutkanlıktan şikâyet eder.
 • Kendini değersiz, suçlu hissedebilir.
 • İntihar, ölüm düşünceleri olabilir.

Karma dönem; gün içinde sıkça değişen mani ve depresyon belirtilerinin aynı anda yaşanmasıdır.
Yaşlılık döneminde görülen İkiuçlu duygudurum bozukluğunun farklı özellikler taşıdığı görülmüştür. Yaşlıda iki uçlu hastalık en çok manik ve depresif belirtilerin aynı anda ortaya çıkması şeklinde olur. Hastalığın seyri, dönem arası süre yaşlı ve gençte farklıdır. Ara periyot yaşlıda belirgin olarak uzundur. Yaşlı manik kişilerde, disfori (anksiyete ve karamsar duygu durumu) ve belirtilerin inkârı şeklinde atipik bir tablo görü

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/