Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılıkta Uyku Bozuklukları (İnsomnia)

Uyku, insanın vücut ve ruh dengesini sağlar. Vücudu ve zihni dinlendirir, bedenin gücünü tekrar kazanmasına yardımcı olur. Yaşlıların uyku ihtiyaçları gençlere göre daha azdır. 6-7 saatlik uyku yaşlılar için yeterli olmaktadır.

Yaşlılıkla birlikte uyku fizyolojisinde değişiklikler görülür. Uyku birçok kez bölünebilir, uykuya dalma süresi uzar ve uykunun derinliği azalır.

Yaşın ilerlemesiyle hafif uyku ve REM uyku süresi aynı kaldığı halde derin uykuda azalma gözlenir. Bu değişiklikler nedeniyle kişiler uykusuzluk çekebilirler. Derin uyku onarıcı, restore edici uyku dönemidir.

Yaşlılıkta uyku bozuklukları çok sık rastlanan problemlerden biridir. 65 yaş üzerindeki bireylerin %40'ından fazlası uyku ile ilgili sorun yaşamaktadır. Uyku sorunları; kronik yorgunluk, endişe ve kaygı gibi psikolojik sorunlara neden olabilir. Tanı konulup, tedavi edilemezse kişilerin yaşam kalitesini bozar, hastalıklara ve ölümlere neden olabilir. Yaşlılıkta görülen başlıca uyku bozuklukları şunlardır:

Gece solunum bozukluğu; Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun 10 saniye ya da daha fazla süre duraklaması ile hipoksemi (kanda yeterli oksijenin olmaması), sık uyanma, gündüz uykuları ve işlevsellikte bozulmalara neden olan bir sorundur.

Sık uyku bölünmeleri; Uykudan gece boyunca defalarca uyanılmasıdır. Kazalara, bellekte kayıplara, konfüzyona neden olabilir.

Horlama; Yaşlı erkeklerin %50'den fazlasında, yaşlı kadınların %30'unda horlama gelişir ve uykunun bölünmesine neden olur.

REM uyku davranışı bozukluğu (parasomnia); Hasta uykusunda konuşur, bağırır, ekstremitelerini hareket ettirir, yataktan çıkar, düşer, rüya etkisi ile hareket eder. Uyku sırasında aşırı motor aktivite, hasta ve eşinin tekrarlayan yaralanmaları ile karakterizedir.

Uyku sorunlarının nedenleri:

Fiziksel hastalıklar (özellikle solunum güçlüğüne yol açan hastalıklar),

Kullanılan ilaçlar (idrar söktürücü ilaçlar, antidepresanlar vb.),

Alkol,

Kafein ve nikotin,

Ruhsal gerginlikler,

Sağlıklı uyku için alınacak önlemler

Yatma saatlerinin düzenli olması, her gün aynı saatte yatması ve

kalkması uyuma uyanma ritminin korunması,

Yatak odasının sadece uyumak için kullanılması,

Uyanıkken yatakta kalmaması,

Yemek saatlerinin düzenli olması,

Özellikle alkol, kafein ve nikotinden kaçınılması,

Akşam aşırı sıvı alımından kaçınılması,

Gündüz uykularından kaçınılması,

Gün içindeki aktivitelerin artırılması,

Ağrı varsa tedavisi,

Her gün düzenli egzersizin yapılmasının sağlanması,

Uyku saatinde ses, ışık gibi uyaranların azaltılması,

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/