Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılıkta Demansın Evreleri

1. Dönem

Kişi hatırlamakta zorluk çektiğinin farkındadır.

Bununla başa çıkabilmek için listeler tutar, isimleri yazar.

Bu dönem herkesin yaşadığı unutkanlık dönemlerinden çok farklı değildir.

Unutkanlıktaki ilerlemenin, yanlış bir inanışla, yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kabul edilmesi demansın erken evrede teşhis edilmesini güçleştirmektedir.

Erken teşhis, tedavi ve destek ile birçok kişi bu dönemde kalabilir, hastalık ilerlemeyebilir ya da yavaş ilerler.

2. Dönem

Dikkat ve yakın bellekte problemler görülür. Kelimeler karıştırılır. Konuşma amaçsız ve tekrarlayıcı olabilir. Eşyalarını koyduğu yeri hatırlayamaz. Kişi gözlük ya da telefon gibi günlük kullandığı eşyaları bir yere koyduktan 2-3 dakika sonra nereye koyduğunu bulamaz.

Ani patlamalar, saldırganlık, kuşkulanma, kıskançlık ve ağlama nöbetleri gibi kişilik değişiklikleri görülebilir. Kişilikteki bu değişimler ve zihinsel işlemlerdeki düşüş belirtileri açıkça gözlenir.

Yakınları ciddi bir bozukluk olduğunun farkındadır. Fakat bireyin kendisi ise bu değişiklikleri kabul etmez. Örneğin, başbakanın ismi sorulduğunda cevap veremezlerse "artık politikayla ilgilenmiyorum" tarzında bahane uydurabilirler. Uykusuzluk, etrafını en çok rahatsız eden belirtilerdendir. Gündüzünü uyuklayarak geçiren birey, gece sabaha kadar uyuyamaz, ayakta dolaşabiliyorsa gezer, yatalak halde ise sürekli bağırarak yakınlarının etrafında oturmalarını ve kendisine hizmet etmelerini ister.

3. Dönem

Ağır bellek kaybı vardır.

Yemek yemeği unutabilir ya da tek tip yemek yeme gözlenebilir. Bazen yemek yediğini unutup tekrar yemek isteyebilir. Aylar, mevsimler birbirine karışır.

Kendilerine bakamaz, uygun giysiler giyemez, yollarını kaybedebilirler.

Bu kişiler yalnız bırakılmaz ve sürekli bakıma ihtiyaçları vardır.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/