Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Emeklilik

Emekli olma durumu, hayatının büyük bölümünü çalışma yaşantısının içinde geçirmiş bireyler için bir rol değişikliğiyle birlikte gelişir. Kişilerin bu rol değişikliği karşısında, kendilerini toplumun bir üyesi gibi hissetmemeleri ya da kendilerini işe yaramaz hissetmeleri muhtemeldir. Daha önceki yıllarda kendilerini oyalayacak hobileri ya da ilgi alanları olmayan bireyler, bu değişim karşısında daha savunmasız hale gelebilmektedir.

Emekli bireylerde, yapacak bir uğraş bulamamaları halinde depresyona kadar ileri gidebilecek psikolojik rahatsızlıklar görülebilir. Emekliliğe hazırlık bu yüzden önemlidir. Yaşamın yeni bir hal aldığı bu dönemde çevreye uyum sağlamak, toplumdan tecrit olmamak ve sosyal yaşantıya daha fazla katılmak, yaşlı bireyler için kaliteli yaşamın sağlanmasının koşullarındandır.

Yaşlılıkta genel olarak emeklilik gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak gelirde belli bir azalma göze çarpmaktadır. Artan sağlık harcamaları, bakım ihtiyacı ve yalnızlık gibi çok çeşitli sorunlar gün yüzüne çıkmaktadır. Çok sayıda yaşlı birey, emekli olduktan sonra yeterli mali kaynaklara sahip olamamakta ve bu yüzden yüksek bir yaşam standardı elde edememekte ve yoksullukla karşılaşabilmektedir34.

Konu açısından emeklilik, sağlıklı ve çalışan durumdaki bireylerin bile, belli uğraşlarından soyutlandıklarında düştükleri psikolojik ve sosyal problemlere dikkat çekmek açısından önemlidir. Emeklilikle birlikte sosyal yaşamdan kısmen soyutlanan bireylerin durumu; bakıma muhtaç hale gelmiş ve herhangi bir geliri olmayan Evde Bakım Hizmeti'nden yararlanan yaşlıların durumunun vehametini görmek açısından önemlidir.

Sağlığı ve maddi durumu kısmen yerinde olan emekli bireylerin bile depresyonla karşı karşıya kaldığı düşünülürse, herhangi bir uğraşla meşgul olma ihtimali bile olmayan, Evde Bakım Hizmeti'nden faydalanan yaşlının durumu çok daha dikkate değerdir.


Kaynak: Türkiye'de Yaşlılık Ve Evde Yaşlı Bakımı: Resmi Karar Ve Uygulamaların Yerinde Tespiti (Isparta İli Araştırması) Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/