Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılarda Sosyal Özellikler

Yaşlılıkla ilgili olarak bireylerde fiziki bir çöküş varlığını göstermektedir. Bu fiziki çöküş kişinin otuzlu yaşlarında yavaş yavaş başlayarak elli ya da altmış yaş civarlarında tamamen ortaya çıkmaktadır. Zihinsel ve bedensel gerilemeler bu yaşlarda çok açık bir biçimde görülmektedir.

Yaşlıların beden sağlıklarıyla fazlaca meşgul oldukları görülmektedir. Hemen her gün yeni bir yakınma ile doktora başvurma ya da sürekli olarak hastalıklarıyla ilgili sorular sorma eğilimindedirler. Bazı yaşlılar ise, tam aksine yaşlılığı inkar etme, doktora ya da hastaneye gitmeme yönünde davranışlar sergilerler43. Bu iki durum da yaşlının sağlığı açısından bir takım tehlikeleri barındırmaktadır. Yaşlılıkta bir kabullenmişlik durumu olması hem toplum açısından hem de yaşlı birey açısından son derece olumlu sonuçları beraberinde getirmektedir. Fonksiyonalist yaklaşımcılar da bu kabulleniş duygusunun olması gerektiğine vurgu yapmaktadırlar.
Toplumsal açıdan yaşlılığa bakıldığında, rol ve beklentilerde meydana gelen değişiklikler görülmektedir.

Bu beklentiler şu şekilde sıralanabilmektedir;
 Fiziksel güç ve sağlığın yeni durumuna uyum sağlamak,
 Azalan gelir ve emeklilik durumuna uyum sağlamak,
 Eşin ölmesi durumunda bu duruma uyum sağlamak,
 Kendi yaş gruplarıyla açık bir yakınlık kurmak,
 Sosyal görev ve sorumlulukları ile vatandaşlık görevlerini yerine getirmek,
 Yeni bir fiziksel yaşam düzenlemesi geliştirmektir.

Yaşlılıkta bireyler artan boş zamanlarını herhangi bir uğraşla geçirmediklerinde, yaşama umudu ve isteği giderek azalmaktadır. Kimi ileri derecedeki durumlarda, bu boş zamanlardan kaynaklı olarak bunaklığın ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Boş zamanlarını iyi değerlendiren yaşlıların, kendinlerine daha çok özen gösterdikleri ve hayata olumlu bakarak anlam kattıkları söylenebilmektedir. Yaşlıların sosyal sorunlarının başında, yalnızlık, can sıkıntısı ve katılım eksikliği olduğu söylenebilmektedir.


Kaynak: Türkiye'de Yaşlılık Ve Evde Yaşlı Bakımı: Resmi Karar Ve Uygulamaların Yerinde Tespiti (Isparta İli Araştırması) Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/