Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılarda Psikolojik Özellikler

Yaşlılığın ortaya çıkardığı değişmeler, yaşlıların yaşam algıları konusunda son derece önemli bir yere sahiptir. Benlik imajı ve yaşlı bireyin kendini algılayış biçimi yaşlı bireyin psikolojik değişiminde ilk sırayı almaktadır. Çevredeki insanların kendilerini nasıl algıladıkları, yaşlıların kendilerini algılamaları için önemli bir basamaktır. Endüstriyel toplumlarda üretimin son derece önemli olması, üretkenliğin de önemini arttırmaktadır.

Yaşlı birey, bu tür toplumlarda üretme yetisini yitirmiş birey olarak algılanmaktadır. Sadece tüketici olma durumuna geçen bireyler, benlik algılarını bu tür toplumlarda daha fazla sorgulamaktadır.

Yaşlanma biyolojik bir süreç olsa da yaşlılık sosyal yönü ağır basan bir sorundur. Yaşlılıkta ortaya çıkan yetersiz gelir, sosyal yoksunluk gibi durumlar zaten topluma yeterince uyum sağlayamamış olan bireylerin sosyalleşmesini daha da kısıtlı hale getirmektedir.

Hem fiziksel hem hukuksal hem de toplumsal durum, kişinin yaşam standartlarının kendi elinde olmadan düşmesine sebep olmaktadır. Bireylerin kendilerini en rahat hissettikleri kişiler olan arkadaş ve akrabaların yakınlarında olmaları, toplumsal ilişkilerin sürdürülmesi için son derece önemli hale gelmektedir. Bilinmektedir ki, özellikle yaşamlarını tek başlarına sürdüren yaşlılar, sosyal tecrit, yoksulluk, yalnızlık, moral unsurlarında bozulma ve sağlık sorunlarına karşı, toplumun diğer üyelerinden daha hassastır.


Kaynak: Türkiye'de Yaşlılık Ve Evde Yaşlı Bakımı: Resmi Karar Ve Uygulamaların Yerinde Tespiti (Isparta İli Araştırması) Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/