Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Hizmetler Ve Sosyal Yardım Sağlama

Yaşlılar ve yaşlılıkla ilgili sosyal politikaların bir kısmı, sosyal bakım, sosyal hizmetler ve sosyal yardımlarla sağlanmaktadır. Ancak bu üç yardım türünün de yaşlı tarafından kullanılabilmesi için, yaşlılığa bağlı "muhtaçlığın" oluşması gerekmektedir. Bu muhtaçlık, çeşitli fonksiyonlarda, uzuvlarda gerileme ve bununla birlikte dokularda çözülme gibi süreçlerle ortaya çıkmaktadır. Yani bakıma muhtaç hale gelmiş olan yaşlı bireyler, günlük işlerini bile yapmaktan aciz, en ufak işlerde yardıma ihtiyaç duyan bir duruma düşmüş olmaktadır.

Yaşlıların sosyal hizmetlerin kapsamına girmesi, onların özürlü ve hastalarla birlikte bakıma muhtaç olarak görülen insanların arasında yer almasıyla başlamasıyla gerçekleşmektedir. Yani, yaşlılıkla doğrudan bir ilgisi olmamasına rağmen, fiziksel bir takım kayıplara veya fonksiyonel yetersizliklere maruz kalan kişiler bakıma muhtaç hale gelmiş kişiler olarak sınıflandırılmaktadır.

Bakıma muhtaç hale gelmiş olan bu yaşlılara yönelik, "Evde Bakım" adı altında bir hizmet uygulanmaktadır. Bu hizmeti almakta olan yaşlı grubu, genel olarak 65 yaş üstü kronik bir rahatsızlığı olan ve uzun süreli bakım gerektiren bir hastalığı olan insanlardan oluşmaktadır. Bu hizmet yalnızca ülkemizde verilmekte olmayıp, özellikle yaşlı nüfusu içinde fazlaca barındıran Avrupa ülkelerinde de verilmektedir. Evde Bakım Hizmeti alanlardan 65 yaş ve üstü yaşlıların oranı, 1998'de oluşturulmuş istatistiklere göre, Avusturya'da %83, Almanya'da %78 ve ABD'de %63 olarak gösterilmiştir.

Belirtmek gerekir ki, Evde Bakım Hizmetleri'nin de farklı çeşitleri mevcuttur. Evde Bakım Hizmetleri'nin ilki, sadece tıbbi hizmetleri içermekle kalmayıp aynı zamanda sosyal hizmetleri de kapsamaktadır. İkincisi, zamansal olarak değerlendirilerek kısa ya da uzun süreli hizmetler şeklinde sınıflandırılabilmektedir. Üçüncüsü ise, alanlarında uzman kimseler tarafından verilen ve aile üyelerinin verdikleri evde bakıma destek niteliğinde olanlardır.


Kaynak: Türkiye'de Yaşlılık Ve Evde Yaşlı Bakımı: Resmi Karar Ve Uygulamaların Yerinde Tespiti (Isparta İli Araştırması) Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/