Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılara Yönelik Hizmetler

Ortalama yaşam süresinin artması ve yaşlı insan sayısının çoğalması, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de bu alanla ilgili politika üretmenin gerekliliğini ortaya koymuştur. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu'nun 3. Maddesinin (e) bendine göre, "Muhtaç yaşlı; sosyal veya ekonomik yönden yoksunluk içinde olup korunmaya, bakıma ve yardıma muhtaç yaşlı statüsündeki kişilere denir". Türkiye'de yaşlılara yönelik verilen hizmetler daha çok huzurevlerinin üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Huzurevi bakımı gerektirmeyen bireylere, kendi evlerinde yalnız ya da ailesiyle birlikte yaşamayı tercih etmiş kişilere, sosyal ilişkilerini arttırmak için gündüzleriyle yaşıtlarıyla birlikte vakit geçirebilecekleri ve sosyal, kültürel, sanatsal etkinliklere katılabilecekleri Yaşlı Dayanışma Merkezleri de hizmet vermektedir.

Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı'nın yaşlılara yönelik bir başka hizmeti de Alzheimer hastası yaşlıları ilgilendirmektedir. "Alzheimer Hastası Yaşlılar Gündüzlü Bakım Merkezi" bu görevi sürdürmektedir. Ayrıca Türkiye'de bazı belediyeler, "Yaşlılara Hizmet Merkezi" ismiyle, sağlık, rehberlik ve danışmanlık, sosyal ve kültürel etkinlikler, temizlik ve bakım hizmetleri, ev içi tamirat işleri, ekonomik destek gibi yollarla yaşlıları ev ortamından koparmadan evlerine hizmet götürmektedir.

Günümüzde, yaşlılar daha çok devlet desteğine ve profesyonel hizmetlere ihtiyaç duymaktadır. Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Bakımı Genel Müdürlüğü'nün yanı sıra, ülkemizde, yatılı kurum hizmetleri, huzurevleri ile huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde açılan huzurevleri ile özel huzurevleri ve yaşlı bakım merkezleri, gündüzlü hizmetler, yaşlı hizmet merkezleri aracılığıyla da yaşlı ve bakıma muhtaç hale gelmiş bireylere çeşitli hizmetler sağlanmaktadır.


Kaynak: Türkiye'de Yaşlılık Ve Evde Yaşlı Bakımı: Resmi Karar Ve Uygulamaların Yerinde Tespiti (Isparta İli Araştırması) Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/