Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılara Yönelik Sosyal Hizmetler

Sosyal Devletin temel özelliklerinden biri, aileden önce topluluğa sonra da devlete kadar uzanan bir grubun mensubu olarak bireylerle ilgilenmesidir. Sosyal Güvenlik genel anlamda aile kurumuyla ilgilenir. Ancak bununla birlikte, aile, topluluk ya da devlet içinde kendi kendilerini geçindirme başarısından yoksun ya da kimsesiz çocuklar ile kimsesiz ve bakıma muhtaç yaşlılar ve engelliler de mevcuttur.

Bahsi geçen bu bireyler için önemli olan kendilerine gelir garantisi sağlanması değildir. Bu bireylerin asıl ihtiyaç duydukları şey, onlara verilecek olan hizmetlerdir. Bu noktada bireye karşı sorumluluk açısından sosyal hizmetler devreye girmektedir.

Yani bir diğer ifadeyle, kişi, grup ya da toplulukların yapı ve şartlarından doğan veya kendi kontrolleri dışında meydana gelen fiziki, zihni, ruhi eksikliği, fakirliği ve eşitsizliği gidermek ya da hiç olmazsa azaltmak, toplumun değişen şartlarından doğan sosyal sorunları çözmek, insan kaynaklarını geliştirmek, hayat standartlarını iyileştirmek ve yükseltmek, fertlerin birbirleriyle ve sosyal çevreleriyle uyum sağlamasını kolaylaştırmak amacıyla insan şeref ve haysiyetine yaraşır eğitim, danışmanlık, bakım, tıbbi ve psiko-sosyal rehabilitasyon alanlarında ifa edilen hizmet programlarının tümü Sosyal Hizmetlerin kapsamındadır.

Kaynak: Türkiye'de Yaşlılık Ve Evde Yaşlı Bakımı: Resmi Karar Ve Uygulamaların Yerinde Tespiti (Isparta İli Araştırması) Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/