Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşlılık ve Termal Sular

Kaplıca Tıbbı ve Hidroklimatoloji, Türkiye dahil çoğu Avrupa ülkesinde, Japonya ve İsrailde, Güney Amerika ve Afrikada termal ve mineralli sular ve çamurlar gibi kaplıcalara özgü balneoterapötik ajanların ve güneş ışığı (ültraviyole, enfraruj) gibi iklimsel faktörlerin insan sağlığı üzerine fizyolojik ve terapötik etkilerini inceleyen ve prevensiyon, tedavi ve rehabilitasyon amaçlı kullanan bir tıp alanı olarak varlığını gelişerek sürdürmektedir.

Kaplıca Tıbbı ve Hidroklimatoloji,Türkiye dahil çoğu Avrupa ülkesinde, Japonya ve İsrailde, Güney Amerika ve Afrikarsquo;da termal ve mineralli sular ve çamurlar gibi kaplıcalara özgü balneoterapötik ajanların ve güneş ışığı (ültraviyole, enfraruj) gibi iklimsel faktörlerin insan sağlığı üzerine fizyolojik ve terapötik etkilerini inceleyen ve prevensiyon, tedavi ve rehabilitasyon amaçlı kullanan bir tıp alanı olarak varlığını gelişerek sürdürmektedir. Günümüzde bu doğal terapötik ajanlar hidroklimatolojik tedavi modaliteleri olan balneoterapi ve klimaterapi kapsamında ve kaplıca kürlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hidroklimatolojik ajanların en iyi kanıtlanmış etkisi ağrı giderici etkidir. Ülkemizde ve dünyada yapılmış bir çok çalışma ile gösterilen ve çok net saptanmış olan bu etkinin kaplıca tedavisi sonrasında uzun süre (üç ay ila bir yıl kadar) devam ediyor olması dikkat çekicidir. Yine bu antialjik etki, kullanılan ağrı kesici ilaç miktarında önemli düzeyde azalmaya da yol açabilmektedir. Bu sayede, özellikle yaşlılıkta sorun olan romatizmal hastalıklarda ve başta osteoartritte kullanılan NAIDSlerin (nonsteroidal antiinflamatuar ilaçların) yan etkilerinden korunmaya destek sağlanabilmektedir. Öncelikle romatizmalı yaşlı kişiler için önemli olan bu etki genel kas ve yorgunluk ağrıları olan sağlıklı yaşlılar için de geçerlidir.

Kaplıca kürünün bir diğer iyi kanıtlanmış etkisi ise küristlerin yaşam kalitesini yükseltmesidir. Böylece bir kaplıca ziyareti sonrası işte, sosyal ve ev yaşantısında daha etkin katılım ve daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam olanaklı olmaktadır. Bu genel etki de tıp ki ağrı giderici etki gibi hidroklimatolojik uygulamaların uzun süreli (6aydan 9 aya kadar) etkileri arasındadır. Kaplıca kürünün yarattığı bu toplam etki fiziksel olarak daha sağlıklı bir vücut ve daha sağlıklı fizyolojik fonksiyonlar ile ortaya çıkmaktadır.

Yaşlıda ağrı tedavisinde tıbbi hidroklimatolojinin yeri ve rolü yukarıda dile getirilen kanıtlar temelinde şöyle değerlendirilebilir. Birincisi, kaplıcada gerçekleştirilen kompleks hidroklimatolojik uygulamalardan oluşan bir kaplıca ağrı ile baş etmede kullanılan geçerli konvansiyonel yöntemlere destek yada tamamlayıcı bir işlev görebilir. Diğer yandan, yaşlılıkta sık karşılaşılan ve ağrı ile seyreden muskuloskletal, nörolojik, psikolojik durumlar ve hastalıklarda kaplıca tıbbına özgü yöntemler etkin olarak kullanılabilir.

Ve nihayet, yaşlılığa bağlı gelişen ve ağrı semptomunu ağırlaştıran biyolojik ve fizyolojik değişiklikler üzerine hidroklimatolojik uygulamaların olumlu etkilerinden sağlıklı bir yaşlılık için yararlanılabilir.

Kaynak:http://www.saglikpaneli.com/

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/