Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Ülkemizde Termal Sularla İlgili Özel Tanımlar

Çeşitli hastalıklara deva olduğu için, insanların ilgisini çeken termal su kaynaklarım daha iyi bir şekilde tamyabilmemiz için, konuya ilişkin önemli deyimlerden söz etmek ve açıklamak gerekir. Bu nedenle, termal sularla ilgili tanımları önce sıcak ve soğuk diye ikiye ayırabiliriz. Sıcak sular termal suların özünü oluşturur, fakat soğuk olan kaynak sulara termal su yerine şifalı sular denir.


Sıcak olan termal sularına hamam, ilaca, girme, ılısu, kaynarca, çermik ve kaplıca, soğuk olanlarına ise içme veya içmece gibi adlar verilmektedir.

Bunlardan bir bölümünü kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz:

Şifalı sular: Yer yüzünde topraktan kaynayan ve çeşitli hastalıkların iyileşterilmesinde kullanılan kaynak sular "şifalı sular" olarak bilinir.

Kaynarca: Şifalı suların yeryüzüne çıktığı kaynağa verilmiş addır.

Ilıca: Üzeri açık olan ve banyo yapmak üzere faydalanılan, şifalı sıcak sulara "ılıca" deyimi kullanılır.

Çermik: Ülkemizin bir çok yerinde ılıcaya çermik deyimi kullanıln. Bu deyim, üzeri açık ılıca anlamın da kullanılmış, şifalı su kaplıca niteliğine dönüştükten somada, halk dilinde aynı adla söylenir.

Kaplıca: Şifalı sulardan yararlanabilmek üzere, kaynarcaların çevresinde kurulan hamam ve tesisler, genel olarak kaplıca olarak adlandırılır.

Kaplıcalar özelliklerine göre, şifalı suların yeryüzüne çıktığı kaynaklar ile bunların çevresinde kurulan havuz, klinik, otel gibi konaklama ve tedavi birimlerinden oluşur.
Günümüzde modern kaplıcalar, tennal kür merkezleri olarak da adlandınlmaktadırlar. Belirli standartlara sahip kaplıcalar kür merkezleri olarak görev yaparak, tennal turizminin gerçekleşmesine öncülük etmektedirler.


Kaynak: Termal Turizmi Ve Erzurum'un Termal Turizm Potansiyeli Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/