Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Kür Trizminde Kaplıca ve İçme Sularının Önemi

Gerek içme, gerekse banyo suretiyle alınan kaplıca sulanmn insan vücudunda bir çok faydalı etkileri vardır. Özelikle, içme olarak alınan kaplıca sulan kişilerin sindirim yollarındaki rahatsızlıklan tedavi edici etkiye sahiptirler. Kaplıca sulanndaki radyoaktivite, kalsiyum, kükürt, uçucu gazlar vücuda nüfuz ederek damarlan genişletir ve adelelere kuvvet kazandırlar.

Yaşlılara zindelik güçsüzlere yaşam güçü veren, felçlileri yürüten, ağrılarla kıvranan hastalan yeniden hayata kavuşturan, sayısız dertlere ilaç olan kaplıcalar, insanlann yoğun ilgisini çekerler. Kaplıcalar, kür turizminin odak noktalan olup bu turizmin oluşmasına ve gelişmesine katkıda bulunan merkezlerdir.

"Kaplıca Sulan canlı sulardır. Yerinden alınıp başka yere götürülürse canlılığını yitirir" görüşü insanlar tarafmdan benimsenmiştir. Bu nedenle kaplıca sulanmn etki alam, suyun topraktan kaynadığı zaman içindedir. Kaplıcalara yapılan ziyaretlerin temelinde bu etki alanın önemi büyüktür. Çünkü tedavi olmak amacıyla kaplıca merkezlerine yapılan ziyaretler ve bu merkezlerde yapılan kür uygulamaları bizlere kaplıca sulan ile kür turizmi arasında son derece yakın bağlann olduğunu göstermektir.

Aynca, kaplıcalar sadece hasta insanların uğrak yerleri değillerdir. Hiçbir şikayeti olmayan insanlar için bile, sayısız denecek kadar yararlan vardır. Dünyaca ünlü Romalı düşünür Cicero: "Her yıl düzenli olarak bir ay kaplıcalarda kür tedavisi gören insanlar kolay kolay hastalığa yakalanmazlar" diyerek kaplıcalann insan sağlığındaki önemine değinmek istemiştir.

Kaynak: Termal Turizmi Ve Erzurum'un Termal Turizm Potansiyeli Çalışması

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/