Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

BİR FOTOĞRAFIN HİKÂYESİ

yazar-yaslihasta-com-aaydinİyi Haftalar Değerli Okurlarım; 

Tiyatroyu var eden iki ana unsur vardır: Bunlardan biri oyuncu  diğeri de seyircidir. Bir oyunun seçilme aşamasından sergilenme aşamasına kadar tek var olma sebebi seyircidir. İnsanı insana anlatma çabası içinde anlatılacak ne varsa hep karşıdaki seyirci düşünülerek belirlenir. 

Repertuar bütün tiyatroların olmazsa olmazıdır elbette.Biz de bu sene Gümüşpala Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak repertuarımıza Sinan Bayraktar’ın “Definename” adlı  oyununu  aldık. “Bin dokuz yüz yetmiş dört yılındayız.” diye başlamıştı oyunun anlatıcısı. Pekala 2016 yılında neden 1974 yılını anlatan bir oyun oynanacaktı? Cevabı oyunun kendisindeydi. Oyunda aynı mahallede yaşayan birkaç kafadarın define bulma hevesine  düşmeleri ve bu yolda ellerinde ne varsa kaybetmeleri ve bu  beyhude çabalar  sonrasında gerçek definenin dostluk ve barış içinde yaşamak olduğunu görmeleri anlatılmaktaydı. Yaşadığımız şu günlerde unutulmaya yüz tutmuş bir çok değerimiz bu oyunda bize hatırlatılmaktaydı. İşte oyunu asıl seçme amacım buydu .

Oyun 1974 yılında geçtiğine göre oyunun dilinden anlayacak ve o yıllardaki birlik beraberliği çok iyi bilen sıkı bir seyirciye de ihtiyacımız vardı. Oyunu sergileyeceğimiz yer olan İhsan Alyanak Kültür Merkezindeki provalar sırasında hep önünden geçtiğimiz Adem Dertsiz Huzurevi kafamda şimşekler çaktırmıştı. Evet oyunumuzu buranın sakinlerine oynamalıydık. Hiç zaman kaybetmeden Huzurevinin kapısını çaldık ve provalarını yaptığımız oyunu kısaca anlatıp; ilk kendilerine sergilemek istediğimizi söyledik. Aldığımız cevap bizleri biraz heves kırıklığına uğratmakla beraber boğazımıza da bir düğüm atmıştı. Buradaki yaşlıların çoğu yatalak hasta olmakla beraber belli bir kısmı da halk arasında bunama denilen alzheimer hastasıydı. Huzurevinin salonu da oyunun sergilenmesine çok uygun değildi. Kendilerine bu oyunu seve seve  oynamak istediğimizi belirttik ve oradan ayrıldık. Öğrencilerime gelip oyunu ilk olarak huzurevinden izlemeye gelecekler için oynayacağımızı söylemekle beraber salonun öyle bekledikleri gibi de dolamayacağını söylediğimde; öğrencilerim hayal kırıklığına uğramışlardı.

yasli-hasta-com-ayhan-aydin-huzur-evi-haberi-2

Provalar sona erip oyunu huzurevi için sergileyeceğimiz gün geldiğinde, huzurevinden beklediğimiz telefon da gelmişti nihayet. Akşam oyunu seyretmeye geleceklerdi. Koşa koşa salona gidip son hazırlıkları yaptıktan sonra misafirini bekleyen ev sahibi gibi gözümüz yollarda seyircimizi beklemeye başladık. Oyunun başlama saati gelmesine rağmen hala gelen giden yoktu. Tedirgin olmaya başladığımız anda seyircimizin  teker teker gelmekte olduğunu  ve gelenlerin çoğunun tekerlekli sandalyede ve yanlarındaki hastabakıcılar nezaretinde geldiklerini gördüğümüzde oyunun saatinin pek  de önemi kalmamıştı. Normal şartlarda oyun öncesi kulisten çıkmalarına izin vermediğim öğrencilerim teker teker yardıma geldi ve bütün seyircimize salondaki yerini alması için birebir refakat etti. İşte görmek istediğim tablo buydu gerisi de teferruattı sadece. Gönül rahatlığıyla oyunumuza başlamıştık. Gerçekte oyun öncesi seyirciyle kurulan organik bağın oyuna çok büyük faydası dokunmuştu. Öğrencilerimiz hiç fire vermeden seyirciyle oyunu adeta yaşamıştı. Oyun sonrası seyirciyle olan muhabbetimiz artık daha da ilerlemişti. Sahneden salona inen öğrencilerimiz  seyircimizle kucaklaşmıştı. Evet sanki uzun zamandan beri birbirini görmeyen özlem dolu iki insan gibi kucaklaşmıştı. Artık bir oyunun bana göre serüveninin son bulduğu nokta tam da burasıydı.

yasli-hasta-com-ayhan-aydin-huzur-evi-haberi-1
O günden sonra dört temsil daha yapmıştık. Bu temsillerde salon hınca hınç doluydu. Seyircimiz  yer yer veli, öğretmen,öğrenci vs. oldu. Son gösteriden sonra öğrencelerime ‘En çok hangi seyirciyi beğendiniz?’ diye sorduğumda tabiî ki huzurevi seyircisi cevabını verdiler. Bu tecrübe sonrasında öğrencilerim ve ben , tiyatro ve hayata dair şu genel geçer sayılabilecek yargılara ulaşmıştık:
1-            Seyircinin sayısı değil niteliği önemlidir.
2-            İlk temsil her zaman en iyi olandır.
3-            Seyirciyle oyun öncesi  bağ kurmak oyunun lehinedir.
Belki bu maddeleri daha da çoğaltabiliriz. Asıl  önemlisi her gün yanından geçtiğimiz güzellikleri fark ettiğimiz anda hayatın daha güzel olduğunu görebilmekti.

İyi seyirler….

Ayhan AYDIN

 

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/