Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Son Dönem Merkezi Yönetim Uygulamaları Nelerdir

Son Dönem Merkezi Yönetim Uygulamaları?

yazar-yaslihasta-com-bdamarSon yıllarda artan bir şekilde sosyal hizmet uygulamaları devreye girmektedir. Sosyal hizmet gereksiniminin artmasında en büyük neden yapısal sorunlardır. Bunun başında piyasa düzensizlikleri, ulus devletin niteliğini değiştiren küreselleşme, ailede meydan gelen değişikliklerle, çekirdek ailenin yerini geniş ailenin alması, tekli ebeveynler, çoklu ebeveynler, yalnız yaşam, boşanmalar, şehirleşme ve bireyselleşme yanında birçok nedenle sosyal hizmet ve sosyal yardımların niteliği de değişmektedir.

Bunun yanında bu hizmetlerin ve sosyal yardımın miktarını ve kimler tarafından yerine getirileceği gibi soru ve sorunları belirlemede bu değişimlerin büyük payı bulunmaktadır. Kamu yönetimleri de bu yeni durumlara karşı kendini yeniden konumlandırmakta, yeni durumlara uygun yeni düzenlemeler yapmaktadır.

Bunların başında da Türkiye’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurulması gelmektedir. KHK ile bakanlık teşkilatının niteliği, çalışma esasları ve sorumluluğu belirtilmiştir. Şu anda Bakanlığın sorumluluğunda olan hizmetlerin çoğu daha önce başbakanlığa ya da devlet bakanlığına bağlı olarak örgütlenmişti. Bu düzenlemeyle bu görevler merkezi hükümetin sorumluluğunda tek bir bakanlık altında toplanmıştır.

Soysal hizmet alanı bireyler ve toplum yanında siyasiler ve dolayısıyla bürokratlar için de önemde olmasına paralel olarak bu alanda yeni düzenlemeler dikkat çekmektedir. Bu yeni düzenlemeler de göstermektedir ki sosyal hizmet alanı aktif bir alanı ifade etmektedir. 

Toplumsal sorunlar her ne kadar hukuki ve idari çözümlerin önünden gitse de bu tarz yeni uygulamalara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.
Bununla birlikte sorun ortaya çıktıktan sonra soruna çözüm üretmek daha da zorlaşmaktadır. Ayrıca çözümü sonra üretmek bireysel ve toplumsal maliyet açısından çok daha yüksektir. Bunun için esas olanın koruyucu-önleyici sosyal hizmetlerin varlığıdır. Koruyucu hizmetlerle birçok sorun oluşmadan ortadan kaldırılabilmektedir. Ne kadar erken müdahale edilirse sorunların büyümesi o kadar engellenmiş olacaktır.

Bu anlamda Bakanlığa verilen koruyucu, önleyici hizmetler de dikkat çekicidir.

Faydalı olması dileğim ile...

Kaynak: İstanbul Üniversitesi, KAMU YÖNETİMİ VE SOSYAL HİZMET , E kitabı

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/