Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Epileptik Nöbet Nedir ?

Bu Hafta Sizlere Epileptik Nöbet Nedir Bunun Üzerine Paylaşımda Bulunacağım,

yazar-yaslihasta-com-semra-hiz

Yaşamsallığımızı sağlayan hareket etmek, konuşmak, düşünmek, duygulanmak, görmek, işitmek, nefes almak, kalp ve iç organlarımızın çalışması gibi çok çeşitli vücut işlevlerimizin kontrol ve devamlılığı beynimizde bulunan milyarlarca sinir hücresinin benzersiz bir düzen ve ahenk içinde çalışması ile mümkün olmaktadır. Sinir hücreleri bu işlevlerini sinyal üreterek ve ürettikleri sinyalleri, diğer bir deyişle elektriksel uyarıları, belli bir düzen içinde diğer hücrelere ileterek yerine getirirler. Sinir hücrelerinin elektriksel aktivitelerini kontrol eden baskılayıcı ve tetikleyici güçler normalde tam bir denge içindedir. Sinir hücreleri adeta aralarında sakin ve sessizce anlaşırlar.

Ancak anormal durumlarda sinir hücrelerinin bir kısmı bu disiplininin dışına çıkarak işlevlerini değiştirirler. Aşırı ve kolay uyarılabilir hale gelirler ve normal beyin hücrelerinde görülmeyen şekilde kendiliğinden ve ani olarak elektriksel deşarj oluşturmaya başlarlar. Bu anormal deşarjlar bazen beyinin sadece bir bölgesinde sınırlı kalır ve diğer bölgelere dağılmaz. Bazen de çok hızlı bir şekilde beynin tamamına yayılabilir. Epileptik nöbet basitleştirilmiş şekli ile beyindeki bu anormal işlevli sinir hücrelerinin elektriksel boşalımları sonucu ortaya çıkan ani ve geçici beyin işlev bozukluğudur. Anormal deşarj oluşturan hücrelerin bulunduğu odağın işlevine göre epileptik nöbet geçiren çocukta hareket, duyu, psişik veya otonomik belirtiler ortaya çıkar.

Prof.Dr. Semra Hız 
Çocuk Nöroloji Uzmanı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı

(Nevvar Salih İşgören Çocuk Hastanesi, 1. Kat)

Balçova/İZMİR

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/