Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Güzel Haber, Küba, anneden bebeğe HIV geçisini önlemeyi başardı

yazar-yaslihasta-com-gkoseMerhabalar;

Her geçen gün HİV insan hayatına etkilemeye devam etmekte. Bu bağlamda bazen hiç bir günahı olmayan bebekler de bu konuda zarar görmekteydi. Fakat bunun için Dünya sağlık örgütü bizlere güzel bir haber konusunda bilgilendirme yaptı. Küba HIV virüsünün anneden çocuğuna geçmesini evet ENGELLEDİ! 

Tıp dünyasında bir ilk yaşandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre, Küba’da ilk kez HIV virüsü taşıyan bir annenin bebeğine virüsün geçişi engellendi. Bulaşma riskinin büyük oranda düşürülmesiyle, AIDS’le mücadelede büyük bir adım atılmış oldu.

cuba-hiv-yaslihasta-com


Dünya Sağlık Örgütü dünyada her yıl 1,4 milyon HIV pozitif kadının anne olduğunu belirtiyor. Örgütün Genel Direktörü Margaret Chan, bu olayı “Virüs geçişini engellemek mümkün olan en büyük kamusal sağlık başarılarından birisidir” şeklinde duyurdu.


BULAŞMA RİSKİ YÜZDE 1’İN ALTINA İNDİ


Doğumda ve emzirme yoluyla geçen virüs, Küba’da geliştirilen bir ilaçla bulaşma riski yüzde1'in altına indi. Küba'nın benzer şekilde frengi virüsünü de engellediği söyleniyor.
Birleşmiş Milletler AIDS kuruluşu UNAIDS'in yöneticilerinden Michel Sidibe de bu başarıyı kutlayarak, Küba'nın zaferinin AIDS'i bitirmenin mümkün olduğunu gösterdiğini belirtti.

Tabi bu konuda daha detaylı bilgiyi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

saygı ve sevgilerimle
iyi haftasonları

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/