Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

BÜYÜK GERÇEK

yazar-yaslihasta-com-hakki-canGölgeler aradım taşların kenetlendiği sahil boyunca, toprağı kavuran bir öğle sıcağının altında. Ellerimde küçük bir ailenin birkaç saatliğine de olsa istirahat etmesinde kolaylık sağlayacak piknik malzemeleri; yürüdüm, yürüdüm, yürüdüm sahil boyunca. Kollarımdaki ağırlık geçirdiğim her bir dakikadan sonra sanki daha da ağırlaşıyordu. Kuşkusuz bu yorgunluğun da etkisiyle, daha  on dakika önce hoşgörüyle baktığım “aç gözlü” kimselere, bir soru soruyordum gözlerimle: “üç kişilik bir ailesiniz, neden on kişilik bir aileye yetecek kadar gölgeye çöreklendiniz ?” Yanıtları var mıydı bilemiyorum, ama belki de “kabul edilebilir” yanıtları olmadığından bükük bir boyunla izliyorlardı geçişimizi. Az gitmeyip uz gitmesek de, ileride dulda bir köşe sanki bizim için ayrılmış gibi gizlice bekliyordu.

Kızımla eşimin yardımıyla çabucak kurduk soframızı. Bir şeyler yedikten sonra kızımla denize girip üzerimizde kalan güneş yanıklarını suya savurmak niyetiyle hazırlanmaktaydım ki, yandaki çalılıklardan artan hışırtılara kulak kesildim! Çalılıklarla aynı renkte olmasından olsa gerek çok da belirgin olmayan, iyice kamufle olmuş büyük bir hayvan olduğunu hissettiğim bir canlıyı kıpırtayan. Etrafımda ondan kendimi koruyacağım sopa, odun gibi bir şey ararken kızımla eşimin sahile kadar koşması sonrasında karşılaştım “büyük gerçek”le!

yasli-hasta-com-milli-park-domuzlar-1

Artık uzaktaki gölgeliğimizden geçip giderken o koca yaratık, ardı sıra yavruları “bir rehberin” izlerini takip eder gibi ilerliyordu. Sanki az önce yerinden ettikleri, korkudan adımları çığlıklara kovalattıkları  “anne ve kız” yokmuşçasına hedeflerine yürüyorlardı kararlı, umutlu ve hızlı hızlı. Ben de bir an olduğum yerde çivilendim! Beynimin tüm snapslarında gezinen geçmiş deneyimlerin izleri, bilgileri ışığıyla düşünmeye başladım hayatta kalmanın gayesini!

Büyük patlamadan ya da yaradılıştan beri tüm canlıların temel görevi vardı aslında nesillerini devam ettirebilmek! Her canlı kendi türünün özelliklerine göre, kendi meşrebince bu amacı sürdürebilir kılmanın peşindeydi. Kimisi kendini avlamaya çalışan düşmanlardan kaçarak, kimi yiyeceği canlılarıı “av”layarak, kimi doğal seçimlerden geçebilmek için güçlü kalarak yapıyordu bunu. Bunu gerçekleştiremediği “her an” kendini güvende hissetmediği, heyecenla, korkuyla hatırladığı kötü bir anıdır aslında. Tabi bu güvensizlik onların huzurunun kaçmasına, bulundukları yerden tedirgin olmalarına sebep olmaktadır.

Yani canlılar, tabiatta sahip oldukları iktidarı koruma planını tamamen bir “savaşma ve savuşturma” üzerine kurmuşlardır. Güven kaybı yaşadıkları her olayda savunmaya geçer, mümkünse o tehlikeyi def edecek bir saldırıyı gerçekleştirmenin kurgusunu yaparlar. Güç alanlarını kaybetmeleri,  ve bu kaybı “kalıcı olarak” kabul etmeleri aslında kendi nesillerinin “tükenmiş”liğinin kabülü anlamına gelmektedir. Bu sebepten kalplerinin attığı son saliseye kadar “yaşam mücadelesi”ni devam ettirmekte, kayıplarını kazanmanın telaşı içine düşmektedirler. Bu uğurda yok olmak mücadelenin fıtratında elbette vardır.  Ama bir ölüp de binlerin yaşamasına vesile olunacaksa eğer bir can feda edilecektir elbet. Ve bu fedakarlığa tüm canlılar o ölüm kalım anında “güdüsel” olarak taliptirler. 

yasli-hasta-com-milli-park-domuzlar-2

İnsanlar da yukarıda dile getirdiğim temel yaşam gayelerinden ve o gaye için gerekli olan girişimlerden, mücadelelerden muaf tutulamaz elbette. Biz, ademoğlu da bu savaşı veriyoruz gücümüz ve ömrümüz yettiğince. Hatta bizim savaşımız kimi zaman bu öyle acımasız bir noktaya ulaşıyor ki, timsahların yavrusunu yerken döktükleri gözyaşlarına benzer sonuçlar doğuran acıları çekerek, en yakınımızdakini yok ederek neticeye ulaşmaktan geri durmadan; amaca giden her yolu “mübah” kabul ediyoruz.

2016 Türkiye’sinde Kuşadası Milli “Park”ında huzurumuzu kaçırarak gölgemizden eden o yabani aile bireyleri 1966 yılında, Dilek “yarımada”sında (aynı yerde, park olarak halka açılmadan evvel) bizimle karşılaşmış olsalardı, “haklı olarak” nesillerinin tehlikede olduğu algısına kapılarak bizim yaşamımıza son vermeseler de bizi o ormanlık alandan yaralı olarak da olsa uzaklaştırırlardı!     

Yarım asır, insan hayatı için uzun bir süre olarak görülebilir. Fakat, bir canlının davranış kalıplarının “değişen şartlara uyum sağlayabilme” bağlamında düşünüldüğünde “çok kısa” sayılabilecek bir zaman zarfıdır.  Büyük oranda güdüleriyle hareket eden hayvanlar dahi örnekteki gibi, elli yıl öncesindeki şartların değiştiğini “algılayarak” değişime uygun davranış kalıpları geliştirebilmektedirler.

Kendilerine önder olan “bir rehberin”  ilk önerdikleri, gösterdikleri ile ya da atalarının onlara öğrettikleriyle bütün bir yaşamı sonlandırmalarının imkansızlığını mutlaka kavramaları gerekir ki mutluluğu, huzuru ve güveni “yakala”yabilsinler. Yaşam ilk öğrenildiği şekliyle devam etmiyor çünkü!

Eğer yaşam ile nehir arasında bir benzeşim kurmak gerekseydi, birkaç saniye önce serinlediğimiz bir nehrin farklılığını bedenimizde hissedebilirdik. Zira aynı nehirde “tekrar” yüzülmüyor, yüzülemiyor! Şunu kabul etmeliyiz: Yaşam anlamlı (bazen de anlamlandıramadığımız) değişimlere gebe kalabiliyor.  Mutluluğu yakalamanın da ötesinde, onu sarmalamanın yolu da makro düzeyde evrende; daha da açığı, mikro düzeyde kendi hayatımızdaki değişimlere uyum sağlayabilmemizle mümkün olabiliyor. Tıpkı hafta sonu Kuşadası Milli Parkında gölgeliğimizin içinden geçip diğer insanların masalarının yanında onlara zarar vermeden, kendine yiyecek arayan o yaban domuzlarının bile uyum sağladığı büyük gerçekliğindeki gibi.    

İyi haftalar sevgiyle kalın

Hakkı Can

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/