Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Ağrı tedavisinde yeni bilimsel yöntemler

yazar-yaslihasta-com-macilİyi haftalar Değerli Okurlarım; 

Bugun sizlere ağrı tedavisinde giderek artan sıklıkla kullanılan yeni yöntemlerden 3'ü ile ilgili bazı bilgiler aktarmak istiyorum. Çünkü artık 15 -20 yıl öncesine göre bu konuda da oldukça yol katedilmiş durumda. Aslında en çok vurgulanması gereken konu ise bu tedavi yöntemlerinin çoğunun sadece ağrıyı baskılamak üzerine olmaması, aynı zamanda alt yatan sıkıntıları çözmek için vücüttaki bazı mekanizmaları da harekete geçirmesidir.

Takdir edersiniz ki yıllar yılı ağrıyı geçirmek için en çok kullanılan yöntem ilaç tedavisi, ve geçmez ise cerrahidir. Bazı şanslı hastalar ise ilaç tedavisi ile cerrahi arasında uzanan yolda fizik tedavi ve rehabilitasyon almışlardır. Tedavi edici egzersizleri düzenli olarak yapanlar da oldukça azınlıktalar. Yardımcı bazı ortezler, tabanlıklar, baston ve benzeri el destekleri de yine ağrıyı engellemek amacı ile kullanılmıştır. Peki bunlardan hangisi altta yatan sıkıntıyı, mesela kireçlenmeyi, yada menisküs yırtığını ya da tendon yırtığını tamir ediyor. Aslında kaba olarak cevap hiçbiri. Hatta ağrı kesici olarak reçete ettiğimiz ilaçları çoğu, bir yandan hastanın ağrısını keserken öteki yandan kireçlenme sürecini hızlandırıyor olabilir. Yani günü kurtarırken gelecekteki sıkıntıyı büyütüyor olabiliriz.

İşte burada bu sıkıntının önüne geçen, hatta iyileşmez denilen dokularda röntgen gibi basit görüntüleme yöntemleri ile bile saptanan iyileşme gösteren bazı tedavi yötemlerinden kısaca bahsedeceğim. Aslında her birisi için ayrı ayrı makale hatta kitap yazılabilecek bu tedavi yöntemlerine göz atmaya başlayalım:

Nöralterapi: %99,5 tuzlu serum ve %0,5 lidokain/prokain adı verilen bir ilaç ile yapılan bu tedavinin ana prensibi, vücüdumuzu bir ağ gibi saran vejetatif sinir sistemini uyarmaya dayanır. Verilen uyarılarla adeta bilgisayarda yapılan "resetleme" gibi bir yeniden başlatma etkisi yapar ve hasarlı bölgeye kan akımını ve sinir iletimini arttırır. Hasarlı bölgeden başlayan ancak iletilemeyen "enformasyon" (bilgilendirme, "burada hasar var" sinyali) sürecini düzelterek, vucudun hasar onarım mekanizmasını aktive eder. Hastalar ilk seansın bitmesi ile birlikte başlayan hızlı bir iyileşme ve ağrıda belirgin azalma sürecine girerler. Seans sonu memnuniyetin en yüksek olduğu tedavi yöntemi denilebilir. Çok noktalı enjeksiyonlar gerektirir ama çoğu zaman dental iğnelerle yapıldığından çok ağrılı geçmez. Sadece ağrı değil, bir çok hastalık için kulanılabilecek çok değerli bir tedavi yöntemidir.

Proloterapi: Proloterapi yüksek yoğunluk dekstroz (şekerli şu) çözeltisi ile yapılan, ve etkinliği çok çeşitli görüntüleme yöntemleri ile ispatlanan bu yöntem, ameliyata alternatif olarak da değerlendirilmektedir. Özellikle diz kireçlenmelerinde ve bel ağrılarında çok belirgin iyileşmeler gösterir. Bu tedavi yöntemi nöralterapiye oranla biraz daha ağrılı geçer. Çalışma prensibi gereğince de ağrı kesicilerin çok büyük bir bölümünü tedavi boyunca belli bir süre kullanmamalıdır, hatta tedaviden bir kaç gün önce de kesmiş olmalıdır. Nöralterapi gibi hasarlı dokunun iyileşmesini tetikler, bu konuda daha etkili olabilir, ancak süreç nöralterapiye oranla biraz daha ağrılıdır ve hastanın biraz daha sabırlı olmasını gerektirir. Nöralterapi gibi çok sayıda noktaya enjeksiyon yapılmasını gerektirebilir.

PRP (Platelet-rich Plasma): Son zamanlarda oldukça sık kullanılmaya başlanan bu metotta, hastadan alınan belli miktarda kan özel kitler ile santrifüj cihazından geçirilir. Santrifüj sonrasında ortaya çıkan ve pıhtılaşma hücrelerinden zengin kısım alınarak hasarlı bölgeye ve ilişkili noktalara enjekte edilir. Halk arasında kök hücre tedavisi olarak söylenir ancak aslında kök hücre tedavisi demek doğru değildir. Zaten etki mekanizması da kök hücre tedavilerine göre farklılık içerir. PRP ile ile iyi sonuçlar alınabilmekle birlikte, henüz tedavinin etkinliği ispatlayacak net kanıtlar yoktur. Başarı oranları biraz daha düşük olabilir. Ancak bazı durumlarda çok şaşırtıcı bir şekilde etkinlik de gösterebilmektedir. Ayrıca diğer 2 yönteme göre daha az enjeksiyon gerektirir.

Ağrı tedavisinde artık eskisi gibi değiliz. Çünkü sadece ağrıyı çok kuvvetli şekilde kesmekle kalmıyoruz, ayrıca altta yatan problemin iyileşmesine yönelikte birşeyler yapabiliyoruz Elimizde bir çok yöntem var artık ve bunları uygun hastaya uygun yöntem şeklinde kullanılabilirse, cerrahilerin önüne geçebiliriz. İşte tam da burası çok önemlidir. Uygun hastaya, uygun yöntem. Her diz problemini, her omuz problemini, her bel ya da boyun problemini sadece nöralterapi ile ya da sadece proloterapi ile ya da PRP ile çözmeye çalışırsak, o zaman hem hastalar hem de uygulayan hekim de beklentilerini karşılayamayacaktır.

Bazı özel durumlar dışında cerrahi konusunda hiçbir zaman aceleci olmamaya özen göstermek, hem hasta için hem hekim için hem devlet için, yani herkes için daha olumlu olacaktır.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

Muhammet Damar YasliHasta.comMustafa Ersin Şenkurt YasliHasta.comMehmet Mustafa Açıl YasliHasta.comYaşar Dereli YasliHasta.comyazar-yaslihasta-com-gkoseyazar-yaslihasta-com-aaydinyazar-yaslihasta-com-htdamaryazar-yaslihasta-com-bdamaryazar-yaslihasta-com-hakki-canyazar-yaslihasta-com-tum-yazarlarl

*/