Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Mustafa Ersin Şenkurt'u Boccia Oyununda Olimpiyatlar İçin Destekliyoruz!

yazar-yaslihasta-com-mdamarYaslihastaCom takipçileri insan bazen o kadar çok kaptırıyor ki dünya işlerine kendisini soluk alamaz, nefes alamaz hale geliyor. Evet haftanın yazısı ile karşınızda o kadar güzel nefes alıyorum ki, inanın yüreğim kocaman olup, kendini değerli hissedip daha güzel atıyor. 

Yazım en değerli yazarlarımızdan olan sevgili dostumuz Mustafa Ersin Şenkurt'un Bocce oyunları için federasyon tarafından desteklenmesi. Ben bu oyunu ilk defa yazarımız sayesinde duydum ve bu konuda gerek diğer engelli arkadaşlarımız için gerekse sizlerin daha çok bilgilenmesi için araştırmak istedim. 

Bu konuda benim bilgilenmemi ve farkındalığımı tetikleyen değerli yazarımız Mustafa Ersin Şenkurt'a de teşekkürlerimizi sunuyorum. Onun köşesinde aynen şu satırlar mevcuttu: "2016 Rio Paralimpik Olimpiyat oyunlarında, benim ile aynı hastalığa sahip (SMA) olan 21 yaşındaki Avustralya'lı Daniel Michel, sadece nefesini kullanarak Bocce oyunu ile ülkesine altın madalya kazandırdı. Sanırım, 2020 Tokyo Paralimpik Olimpiyat oyunlarına hazırlanacağım ve Daniel'e Türk'ün gücünü göstereceğim.! "

Evet aynı hastalığa yazarımız da sahip belki Türkiye de bu tür rahatsılığa sahip pek çok vatandaşımız var, Bocce  gibi etkinlikler sayesinde engelli vatandaşlarımızın engellerini kırmaları sağlanabilir, bu konuda bilgi alt yapısı oluşturulup, engelli vatandaşlarımızın yapabileceği spor etkinlikleri ile ilgili Beden Eğitimi Spor Okulları akademik çalışmalarda daha fazla çalışabilir, farklı oyunlar geliştirebilir ve vatandaşlarımızın hayata tutunması için daha çok efor sarfedebilir belki de...

Öncelikle Daniel Michel'den Bashetmek İsiyorum: 18 Ağustos 1995 doğumlu, 21 yaşında olan Avusturalyalı Bocce oyuncusu ve Avusturalyayı 2016 Rio Paralimpik oyunlarında temsil etti. Daha detaylı bu bir ve iki link ;) yasli-hasta-com-boccie-paralimpik-oyunlar-daniel-michel-2

Paralimpik Oyunlar nedir; 

Paralimpik Oyunlar, çeşitli engelli gruplarından sporcuların katıldığı çok sporlu etkinliktir. Orijinalindeki "paralympic" kelimesi; İngilizce, engelli anlamına gelen "paralyzed" ve "olympic" kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir.Yaz ve Kış Paralimpik Oyunları o dönemki Olimpiyatların hemen ardından yapılır.Tüm Paralimpik Oyunları Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından yönetilir.

Paralimpik Oyunlar 1948'deki az sayıda II.Dünya Savaşı İngiliz eski askerlerinin toplanmasından 2008'de uluslararası ikinci büyük spor yarışması haline gelmiştir. Paralimpik atletlerle Olimpiyatlarda yarışan atlerler aynı şartlarda mücadele etmelerine rağmen Paralimpik Oyunlarla Olimpiyat Oyunları arasına büyük bir bütçe farkı vardır. 1988 Seul Yaz Oyunları ve 1992 Albertville Kış Oyunlarından bu yana Paralimpik Oyunlar Olimpiyat Oyunları ile aynı tesislerde yapılmaktadır.

Pekala Paralimpik Oyunlarda Neler Mevcuttur ve Engelli Sporcularımız Bu konuda Neler Yapabilir ? 

Bu konuda daha detaylı bir yazı diğer yazımda sizler ile paylaşmak isterim. Fakat özetle ; 

Yaz Oyunları Sporları;

Ağırlık kaldırma
yasli-hasta-com-boccie-paralimpik-oyunlar-daniel-michel-3
Atletizm Atıcılık
Tekerlekli sandalye basketbol
Binicilik
Bisiklet
Boccia
Çim bowlingi

Dalış
Eskrim
Futbol
Goalball
Halter
Judo
Masa tenisi
Tenis
Okçuluk
Tekerlekli sandalye rugby
Voleybol
Yelken

Yüzme Kış Oyunları Sporları

Alp disiplini
Biatlon
Kayaklı koşu
Tekerlekli sandalye körlingi
Kızak
Buz hokeyi

yasli-hasta-com-boccie-paralimpik-oyunlar-daniel-michel-4Yukarıda da görüldüğü gibi Boccia da bu oyunlardan birisidir.  Boccia kavramı, bir spor dalı olmakla birlikte, kökeni İtalya’ya dayanan bir spor olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu spor, olimpiyat oyunlarında oynanmakla birlikte olimpiyatların “paralimpik oyunlar” adı altında yer almaktadır. Bu spor, toplar sayesinde oynanır ve oyundaki amaç topu en uygun yere göndermek ve de topun rakibin atmış bulunduğu topun saf dışı kalmasını sağlamaktır.


Bu oyun, iki takım halinde oynanmaktadır. Oyunun hemen başlangıcında, ufak çaptaki bir top, oyun alanının herhangi bir bölgesine atılır. Bu topun gittiği bölge, oyun içinde atılması gereken topların gitmesi gereken bölge özelliğini taşımaktadır. Örnek vermek gerekirse, başlangıç atışını yapan sporcu, topu öncelikle ilk başta atılan topun yakınına atmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda, topun küçük topa erişilmesini zorlaştıran yere atılması da önemlidir. Yani ilk top küçük topun hemen önüne atılırsa, takım bir avantaj yakalamış olmaktadır. Eğer sporcu böyle bir atış gerçekleştirirse, hem küçük topun yer korunmuş hem de ilk top küçük topa yakın bir noktaya konumlanmış olmaktadır.

Oyununda küçük topa yakın bir bölgeye top atmakla birlikte, rakibin toplarını saf dışı bırakmak da oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Bu oyunun önemli bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellik ise, bu oyunu bedensel engelli ve tekerli sandalyeye bağlı kişilerin oynamasıdır. Bu özelliği nedeniyle, bedensel engellileri spora teşvik amacıyla bu oyun büyük bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda bu oyunun paralimpik olimpiyatlarında oynanması da, oyunun dünya çapında ne denli ilgi çekici olduğunun bir simgesidir.

Bu yazımda sizler için hem güzel bir oyun tanıtmak, hem de engelli bir arkadaşımızın güzel bir başarısını sizler ile paylaştım. Tabi en önemlisi Mustafa Ersin Şenkurt kardeşimi bu oyun için desteklenmesi için yaslihastaCom ailesi olarak desteğimizi ortaya koyduk.

Saygı ve sevgilerimizle
iyi haftalar,

Hayat engelleri aşıldığında daha güzel olabilir! 

 

 

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/