Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

EĞİTİM

yazar-yaslihasta-com-mesenkurt

Yazarımız Mustafa Ersin Şenkurt'dan Haftanın Yazısı "EĞİTİM"

Merhaba arkadaşlar,

Bu ay ki yazımı benim gibi ortopedik engelli insanlarımızın eğitim alanında yaşadığı sıkıntıları ele alarak başlamak istedim..

Biz ortopedik engelliler ömrümüz boyunca her zaman ve her alanda yanıbaşımızda bir refakatçi ihtiyacı duyan insanlarız ve bunlardan bir taneside eğitim alanı. Bizzat kendiminde seneler önce yaşadığı bu zorlukların başlıca nedenlerinin "mimari yapılar" ve "ulaşım"daki yetersizliklerden kaynaklı olduğunu seneler önce 1990 yılında ilkokuluma başladığım yıllarda yaşayarak öğrendim.

O zamanlarda bırakın bir engellinin kimseye muhtaç olmadan okuluna gidip gelmesini, tekerlekli sandalyesi ile okulunun sınıfına kadar ulaşması bir hayalden ibaretti.. Tabii Kızılay'dan günlerce binbir zorluklarla uğraşarak hakkın ve ihtiyacın olan hurda gibi bir tekerlekli sandalyeyi sana "armağan" ettiklerinde hayalin gerçekleşiyordu orası ayrı..! O yıllarda, ne yapım aşamasında engelli vatandaşının da orada eğitim göreceği düşünülüp inşa edilen eğitim kurumları vardı, ne engelliler için hazırlanan rampalar, ne de bir asansör.. Yıllarca ana kucağında onlarca merdiven inip çıktık annem ile beraber okuma yazma öğrenebilme adına ve ne mutlu şuan sizlere düşüncelerimi yazabiliyorum.

"Yıl 2016" Şimdi yıl 2016 ve o zamandan bu zamana tam 26 yıl geçmiş..Peki bu zaman zarfında neler değişti? Elbette birçok yapı, birçok kurum ve ulaşım her şehir ve semtlerde o yıllara nazaran bizler için az çok düzenlenmeye başlandı. Ben İzmir de yaşadığım için ve bazı öğretim alanlarına şahit olduğumdan dolayı hala bazı yapıların tadilat görüp bizlere uygun hale getirilmesi gerektiğini kendi gözlerimle görüyorum ve üzülüyorum.

egitimin onemi yasli hasta COM ersin senkurt

Ben eğer medeniyetin beşiği olan bir İzmir'li olarak burada bunları görüp yazıyorsam, diğer şehirlerdeki engelli kardeşlerimin sıkıntılarını düşünmek bile istemiyorum..! En çok da içimi acıtan sorunlardan bir tanesi, sağlıklı çocuklarını aynı sınıflarda engelli öğrencilerle birlikte okutmak istemeyen veliler..

Yazarken bile duygu karmaşası yaşıyor, sinirleniyor ve üzülüyorum.. Düşünün, engelli bir evladınız var ve onu "özel durum"undan dolayı diğer öğrencilerin velileri dışlıyor ve aynı sınıfta diğer çocuklarla birlikte eğitim görmesi istenmiyor.. Ne acı değil mi? Sebebini ise son derece şaşkınlık verici şekilde ifade ediyorlar: "Çocuklarımız etkilenir".. Oysaki sağlıklı bir çocuğa sahip "ana ve babalar" da çocuklarını binbir zorluklarla mücadele ederek, herşeyden sakınarak, özveri ile çocuklarını yetiştirip okula göndermiyorlar mı? Tıpkı; görme, işitme, zihinsel yada fiziksel bir çocuğa sahip "ana ve babalar" gibi.. Sanırım çocuklarımızı "Eğitim" alanlarına göndermeden evvel kendi zihinlerimizi ve vicdanlarımızı "Eğitim" alanlarına göndermemiz gerekiyor.!

En yakın zamanda görüşmek üzere.

Mustafa Ersin ŞENKURT

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/