Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Mustafa Ersin Şenkurt'un Engelsiz Avrupa Turu

yazar-yaslihasta-com-mesenkurtMerhaba Arkadaşlar,

Bizim gibi Amsterdam yada Prag'a gitmeyi düşünen, kafalarında soru işaretleri olan "Engelli" arkadaşlarıma referans olma açısından biraz bilgi verme ihtiyacı hissediyorum.

Arkadaşlar, öncelikle bizim gibi "ağır engelli" iseniz yani kısaca bir başkasına ihtiyaç anlamında muhtaçsanız, kesinlikle "aktarmasız" uçmanızı özellikle tavsiye ediyorum. Ben biletler ucuza gelsin diye aktarmalı uçtum ve çok yoruldum.. Uykusuzluk, başka alışık olmadığın bir tekerlekli sandalyeye transfer olup uzun süre rahatsız oturmak ve uçuş saatini saatlerce havaalanında beklemek beni çok yordu haberiniz olsun.. Uçağa binerken asistanlar sizi yolculuk edeceğiniz koltuğa kadar eşlik ediyorlar.. O konuda sıkıntı çekmezsiniz.. Check-in yapacağınız zaman en ön koltuklardan yer alırsanız daha rahat edersiniz.. Amsterdam'a indiğinizde "engelli" insanlara verdikleri değeri gösterdikleri hassasiyet karşısında hemen anlayacak ve benim gibi çok şaşıracaksınız :) Havaalanları avrupanın en büyük havaalanlarından. Her ulaşım aracına rahatça ulaşabilirsiniz.

ersin-senkurt-engelsiz-gezintiler-yasli-hasta-com-4 ersin-senkurt-engelsiz-gezintiler-yasli-hasta-com-12 ersin-senkurt-engelsiz-gezintiler-yasli-hasta-com-6

Şehir içinde tramvaylarla dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.. Trene binerken istasyondaki görevli asistanlar gelip seyyar bir lift ile sizin trene binmenizi sağlıyorlar.. Beni en çok şaşırtan sokaklardaki kaldırımlardı, daha doğrusu kaldırım diye bir şey yok.. Adamlar öyle bir düzenlemişler ki kimseden yardım istemeden tekerlekli sandalyeniz ile Amsterdam'ı gezip tozabilirsiniz. Görme engellilerde unutulmamış..

ersin-senkurt-engelsiz-gezintiler-yasli-hasta-com-13 ersin-senkurt-engelsiz-gezintiler-yasli-hasta-com-9 ersin-senkurt-engelsiz-gezintiler-yasli-hasta-com-8

 

Her trafik lambasından çıkan ses sizi uyarıyor ve karşıdan karşıya geçmek için yönlendiriyor.. Yalnız şunu söyleyim, Türkiye'ye nazaran Amsterdam oldukça pahalı.. Küçücük bir su şişesine 3€ verilir mi arkadaş? El insaf :) benim gibi alışveriş yapma ihtiyacı duyarsanız, Türkiyede ki A101'ler gibi Amsterdamda da Albert Heijn mağaza zincirleri bulunuyor.. Fiyatlar fena değil, meyvesinden sebzesine kadar herşeyi bulabilirsiniz..

ersin-senkurt-engelsiz-gezintiler-yasli-hasta-com-5

Gelelim Prag'a..
Prag'a iner inmez Amsterdam'a nazaran bir tık seviye aşağı düştüğünüzü, insanların mutsuzluğundan ve buzz gibi olan surat ifadelerinden anlıyorsunuz :) Yollar çok eski bir tarihi olduğundan arnavut kaldırımlı taşlarla döşenmiş durumda.. Her yer tarih kokuyor ve masal gibi bir şehir Prag ama eğer benim gibi manuel bir tekerlekli sandalye ile o yollarda gitmek için mücadele ederseniz çok zorlanırsınız.. Çünkü tekerlekler taşların arasına kaçıyor ve sizi oldukça rahatsız ediyor.. ( 2 gün zıplamaktan boynum ağrıdı) Ancak akülü ve süspansiyonlu kalın tekerlekli bir sandalye ile sorun çözülebilir.. Otobüsler, tramvaylar ve trenler Amsterdam'a kıyasla daha eski durumdalar.. Eski yapılarına zarar vermek istemediklerinden dolayı çoğu mekan ve müzeler bizler için uygun değil, ya merdiven iniyorsunuz ya merdiven çıkıyorsunuz.. Bira su fiyatına satılıyor ve gece hayatıda oldukça hızlı onuda belirteyim :)

Genel olarak bir engelli gözünden 2 şehiride değerlendirecek olursak, ben Amsterdam derim.. Çünkü, erişemiyeceğimiz hiçbir yer yok diyebilirim Amsterdam için.. Ancak, ben tarih aşığıyım ne olursa olsun Prag'ı gezeceğim derseniz bir şey diyemem..

Herkese "engelsiz" yolculuklar. . 

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/