Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yazarımız Mustafa Ersin Şenkurt'dan Haftanın Yazısı "TAKSİ"

yazar-yaslihasta-com-mesenkurt

Yazarımız Mustafa Ersin Şenkurt'dan Haftanın Yazısı "TAKSİ"

Merhaba arkadaşlar,

Her yazımda engelliler ile ilgili sorunları buraya taşıyorum diye sakın bana kızmayın. Eğer sorunları buraya yazmazsam insanlarımız malesef hiçbir şeyin farkına varamıyorlar. Göremiyorlar ya da görmezden geliyorlar.. Ne kadar çok sorunlardan bahsedersem çözüme o kadar çabuk kavuşur diye ümit ediyorum. Öncelikle başıma gelen sorunları ele alarak başlamalıyım ki artık bir şeyler görülsün ve çözüme kavuşsun. Bugün yaşadığım sıkıntılar ve zorluklar "Yarın" diğer engelli kardeşlerimin başına neden gelsin? Neden daha güzel günleri hep birlikte görmeyelim? Onun için burada görev sadece bir ortopedik engelli olarak bana düşmüyor. Sıkıntımızı gören, çare arayan, kısaca "Duyarlı" herhangi bir vatandaşımız da derdimize derman olmalı ve sesimize kulak vermeli diye düşünüyorum...

"TAKSİ"

Neden benim "Ortopedik" engelli arkadaşım istediği vakitte kafa dağıtmaya arkadaşlarıyla bir mekana gidip, istediği vakitte evine dönemiyor? Ya da neden bizim aşağı ki sokakta oturan Ayşe teyze, tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan "Zihinsel" engelli kızı Dilek ile beraber özenle süslenip yarın akşamki düğüne gidemiyorlar? Ve istedikleri vakit, düğünden kalkıp evlerine dönemiyorlar? Hiç düşündünüz mü?

Ben düşündüm... Çünkü, gecenin sonunda evlerimize dönmek için biz engellilere ait uygun rampalı "Ulaşım" araçlarımız olmadığından...

Empati kuramayan insanlara örnek vermem ve konuyu daha net anlaşılır olması açısından anlatmam gerekirse... Misal olarak yarın akşam 21:00'da arkadaşlarım ile vur patlasın çal oynasın bir yemeğe gideceğiz... Farklı seçeneğim olmadığından dolayıda halk otobüsü ile bir şekilde mekana ulaştım diyelim, (Sağ olsun belediyemiz belirli güzergahlara saat 23:45'e kadar götürüyor.) sonrada gece yarısına kadar arkadaşların ile yedin içtin eğlendin ve muhabbet ile saati 00:30 yaptın ve artık evine döneceksin.. İşte şimdi konunun can alıcı kısmı ile başbaşayız.. Artık sokaktasın dostum (!)... Ne seni akülü tekerlekli sandalyen ile evine götürebilecek bir otobüs var, ne bir metro, ne de sana uygun düzenlenmiş bir taksi.

Konuya sadece sosyal alanlara ulaşma olarak bakmakta yanlış olur. Bu herhangi bir sağlık problemi yaşayan ve acil olarak polikliniğe ya da bir sağlık ocağı vb. yerlere gitmesi gereken engelliler içinde geçerli.

Ülkemizin, biz engelliler için en büyük sorunlarından bir tanesi olan bu konuya "Dernekler" nasıl sessiz kalıyor anlayabilmiş değilim. Neden örgütlenip sesimizi duyurmuyoruz? 

Ben çok absürt mü düşünüyorum? Mesela, çözüm olarak devletimiz her "Taksi" durağına en az 1 tane engelliler için uygun rampalı araç koyma zorunluluğu getiremez mi? 8,5 milyon engelliye sahip olan bir ülkenin, böyle bir uygulamaya gitmesi ve engellisinin sosyalleşmesini sağlaması çok mu zor? Yahut, benim ülkem bunun altından kalkamayacak kadar fakir bir ülke mi?

Son olarak... Türkiye Cumhuriyeti devleti toprakları üzerinde nefes alıp veren herhangi bir sağlıklı vatandaşın, evinden istediği bir saatte dışarıya çıkıp, istediği saatte "Taksi" ile evine dönme özgürlüğü ne kadar var ise, biz engellilerin de bu hakka sahip olmaları gerekiyor ve ben şahsen bu güne kadar böyle bir hakka hiç sahip olamadım. Ve şahsi kanaatim biz bir sosyal devlet değiliz.! Çünkü, sosyal bir devlet olmak "Adalet" gerektirir.!

En yakın zamanda görüşmek üzere. Sevgilerimle...

Mustafa Ersin ŞENKURT

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/