Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Akülü Tekerlekli Sandalye

yazar-yaslihasta-com-mesenkurt

Yazarımız Mustafa Ersin Şenkurt'dan Haftanın Yazısı "Akülü Tekerlekli Sandalye"

Merhaba arkadaşlar,

Biz engellilerin yaşam süresi boyunca; günümüzde teknolojinin sağlamış olduğu imkanlardan yararlanarak ve kendimizi bir nebze olsun "Özgür" hissetmemizi sağlayan aletlerin en başında, akülü tekerlekli sandalye geliyor. Nasıl ki sağlıklı bir insan evinden çıkarken ihtiyaç duyup ayakkabılarını giyiniyor ve öyle sokağa çıkıyorsa; bizler de aynı şekilde sokağa çıkarken, akülü tekerlekli sandalyelerimize ihtiyaç duyuyor ve onunla beraber hayata karışıyoruz. Aslına bakarsanız "Ayakkabı" benzetmesi bile kendi açımdan baktığım zaman yetersiz kalıyor. Çünkü o benim; hem elim, hem de ayağım.!

Geçtiğimiz günlerde, yaklaşık 10 yıl önce Almanya'dan birkaç dostumun bana hibe ettikleri akülü tekerlekli sandalyemin üzerinde bulunan anakartı, yanlış şarj aleti kullanmamdan dolayı arızalandı ve şuan çalışmıyor. Velhasıl, son günlerde kendimi az önce bahsettiğim "özgür hissetmek" bir kenara, akülü tekerlekli sandalyemsiz müebbet yemiş bir mahkum gibi hissediyorum. Ve bunun için de yeniden yurtdışından başka bir sandalye getirmenin yollarını arıyorum.

Şimdi bana şu soruları sorabilirsiniz:

-Neden Türkiye'de yaşarken yurtdışından getirtiyorsun ki?
-Devlet, engelli vatandışının akülü tekerlekli sandalyesini karşılamıyor mu?

Birinci soruya hemen basitçe cevap vereyim...

Şöyle düşünelim; kapınızın önünde bir tane yerli bir marka otomobiliniz, bir tane de yabancı bir marka otomobiliniz var. Hangi otomobil ile yola çıkmak ve ömrünüzün çoğunu onla yolculuk yaparak geçirmek isterdiniz??? Dünyaca ünlü sanayi devlerinin ürettikleri, konforu ve sağlamlığı en üst seviyede bir yabancı marka otomobili mi tercih ederdiniz? Yoksa ayda bir kere sanayi sitelerini ziyaret edip, aracın sağını solunu tamir ettirmek için yerli imalatımız olan bir otomobili mi?

Evet, verdiğim örnek ile akülü sandalye seçimi de birebir aynı şekilde. Bunu malesef yaklaşık 25 senedir deneyimleyerek ve tecrübelerim ile anladım. Ben şahsen Türkiye'de tüm engebeli yolları göz önüne aldığımda konfor ve sağlamlık ararım. Akülü tekerlekli sandalye kullananların da benimle aynı fikirde olduklarını düşünüyorum. Ama derseniz ki, "Ben zıplamak ve böbrek taşlarımı düşürmek istiyorum." o zaman yerli üretim bir sandalye almanızı tevsiye ederim. Tercih sizin.!

Gelelim ikinci soruya...

Evet, devletimiz tam teşekküllü hastanelerinde günlerce bir doktordan bir doktora koşuşturup, engellilere, engelli oldukları teyit edildikten ve "bugün git yarın gel" zırvalığı tamamlandıktan sonra çıkaracağımız rapor ile kurum geri ödemeli akülü tekerlekli sandalye veriyor. Diyor ki, "Sen sandalyeni git hangi firmadan istersen al, biz 2200 lirasını devlet olarak karşılayacağız." diyor. Evet buraya kadar her şey normal görünse de ortada anormal bir durum var. Çünkü, Türkiye'de 2200 liraya akülü tekerlekli sandalye yok!..

Ben doğuştan SMA hastasıyım ve hastalığımın getirmiş olduğu zorluklardan dolayı da özellikli bir sandalyeye ihtiyaç duyuyorum. Böyle özellikli bir sandalyenin Türkiye de satış fiyatı ise 17.000 liradan başlıyor. Peki ya bir engelli olarak cebimizde 17.000 liramız yoksa???

O zaman evimizde oturacağız güzel kardeşim ve vatandaşların bir "çöpçü" gibi "mavi kapak" toplattırılarak, sözde yardım maksatlı alacakları sandalyelerden nasiplenmeyi bekleyeceğiz. Sen de dahil olmak üzere tüm engelli vatandaşların onurunu zedelemelerine beraber tanıklık edecek ve "sadaka kültürü"nün içine düşmüş birer engelli olarak hayatımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz!..

En yakın zamanda yeniden görüşmek üzere. Sevgilerimle..

Mustafa Ersin ŞENKURT

 

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/