Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz. 

Yaşar Dede

yazar-yaslihasta-com-ydereli

Değerli Yazarımız Yaşar Dereli'den; sıcacık dededen toruna büyüklere saygı ve sevginin önemini ortaya koyan haftanın yazısı...

Yaşar Dede Dedemiz Yaşar Dereli, şu an 97 yaşında ve kalça kırığı nedeniyle yaklaşık 2 yıldır evinde, yatağında. Başta 90 yaşındaki babaannem Şevkiye ve 70 yaşındaki kızı Hüsniye halam olmak üzere evlatları ve torunları ona destek olmaya ve bakımına yardımcı olmaya çalışıyorlar. Onun zaten en çok sevdiği şey etrafında bir kalabalık olması. İnsan yaşlılıkta en çok sevdiklerini yanında görmek istiyor sanırım.

Dedemin eskiden geçirdiği bir rahatsızlık dolayısıyla bir gözü hiç görmüyor, diğeri ise puslu bir perdenin ardından ne kadar görünürse o kadar görüyor. Bazen yüksek sesle soruyoruz “Beni tanıdın mı? Ben kimim?” diye ama son bir iki yıldır dili de dönmüyor ki konuşsun. Her şeye rağmen yaşama olan bağlılığı, torunlarına çocuklarına olan sevgisi gözlerinden okunuyor.

yasar-dereli-dedem-dereli-1

Yaşlı bir hasta bakımı, evde kendi imkanlarınla gerçekten çok zor bir iş. Allah elden ayaktan düşürmesin derler ya, gerçekten çok doğru. Düşünsenize, yaşlandığınızda size bakabilecek durumda olması gereken çocuklarınız da belirli bir yaşı geçmiş, belirli rahatsızlıkları olan birer yaşlı oluyorlar. Bu durumda torunlara iş düşüyor ki onlar da işten güçten ne yasar-dereli-dedem-dereli-2kadar vakit ayırabilecek de gelip size bakacak? Ama, zaman ayırmalı. Büyüklerimize daha fazla zaman ayırıp onlara yardımcı olmalı ve bunu çocuklarımıza da göstermeliyiz ki ileride kendileri de bu şekilde davranmaları gerektiğini öğrensinler.

Kendi açımdan baktığımda dedemi ilk kez sakal tıraşı yapmam gerektiğinde bile zorlandığımı hatırlıyorum. Yaşlılıkta veya elden ayaktan düşüren hastalıklarda tuvalet, yıkanma, beslenme gibi ihtiyaçların karşılanması büyük oranda hasta yakınlarına düşüyor. Sağlık kuruluşları, kızılay veya belediyeler düzeyinde düzenlenecek bir “evde hasta ve yaşlı bakımı” konulu ücretsiz eğitimlerin çok faydalı olacağını düşünmekteyim. Bu eğitimlerde hastanın pozisyonunun değiştirilmesi veya bir noktadan diğerine taşınması ile ilgili bazı teknikler ve ilk yardım eğitimi verilebilir.

Yaşlılarımıza sahip çıkalım. Sağlıkla kalın.

YasliHasta.Com Mobil Uygulamalar

YasliHasta.Com Ailesi bir çok sektörden aydın insanları ekibinde barındıran ve tamamen bakıma muhtaç insanlarımız için proje üreten Türkiye'nin en saygın portallarından birisidir. Bu noktada ücretli veya ücretsiz bir çok mobil uygulamalar sizinle buradan tanıtılacaktır. Çağımızın bilgi teknoloji olması gereği ekibimizde bir çok teknoloji uzmanı barındırmaktayız. Siz değerli vatandaşlarımız portalımız sayesinde bir çok engeli sizler için oluşturduğumuz haber ve makaleler ile aşabileceksiniz... devamını oku

Yazarlarımız

*/